سردار سلیمانی

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
بین الملل

بین الملل (22)

شاهزاده چالز جانشین ملکه بریتانیا از تمایلش برای سفر به ایران گفت.

به گزارش اسپوتنیک، شاهزاده چارلز ،پسر بزرگ ملکه انگلیس و جانشین او ازعلاقه اش برای سفر رسمی به ایران گفت.

شاهزاده چارلز در مصاحبه ای با روزنامه «ساندی‌تایمز» بیان داشت: «بله، واضح است که دوست دارم به ایران سفر کنم.»

جانشین ملکه انگلیس خاطر نشان کرد: «من می‌دانم که ایران برای قرن‌های متمادی بخش مهمی از جهان بوده و در دانش بشر، فرهنگ، شعر و هنر نقش زیادی داشته است. منظورم این است که مردم واقعا قابل توجهی دارد. من همیشه مجذوب فرهنگ اسلامی، معماری و صنایع دستی بوده ام. »

جانشین ملکه انگلیس در ارتباط با  بحران بوجود آمده در خاندان سلطنتی انگلیس به دلیل کناره‌گیری شاهزاده هری و همسرش مگان از این خاندان اظهار نظر نکرد.

 

به گزارش مشرق، روز چهارشنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ برابر با نهم بهمن ماه ۱۳۹۸ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در نشست خبری، از عملیات بزرگی با نام بنیان مرصوص سخن گفت و افزود: «به یاری خداوند نیروهای مسلح ما موفق به دفع حمله بزرگ به صنعا پایتخت یمن شد. نیروهای ما در پاتکی، موفق به آزادسازی همه مناطق نِهم و وارد کردن خسارات سنگین به دشمن شدند. نیروهای ما به دنبال فروپاشی نیروهای دشمن به پیشروی ادامه دادند و به غرب شهر مارب رسیدند و مناطقی از مارب و الجوف را هم آزاد کردند. در جریان عملیات بنیان مرصوص مساحتی بالغ بر ۲۵۰۰ کیلومتر آزاد شد. در جریان این عملیات هزاران نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند. نیروهای دشمن در منطقه نِهم در استان صنعا مرکب از ۱۷ تیپ نظامی و ۲۰ گردان نظامی منهدم و تجهیزات آنها به طور کامل به غنیمت گرفته شد. در صرواح در مارب دو تیپ دشمن و در منطقه ششم در الجوف هم سه تیپ دشمن منهدم شد. نیروهای ما به صدها نفر از نیروهای دشمن در راستای دستورات فرماندهی و به منظور حفظ جان کسانی که تصمیم به ترک جنگ می‌گیرند، اجازه فرار دادند».

پس از آن محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن عملیات نظامی نیروهای یمنی علیه ائتلاف سعودی با نام «بنیان مرصوص» را واکنش به ادامه تجاوز و محاصره یمن بویژه پس از حمله گسترده مزدوران در جبهه نهم و سیطره آنها بر چند موضع عنوان کرد و افزود:


محمد عبدالسلام: این عملیات در واکنش به گردن کشی کشورهای متجاوز بود


«این عملیات در واکنش به گردنکشی کشورهای متجاوز و تلاش آنها برای باقی ماندن یمن زیر فشار محاصره و جنگ صورت گرفت و فکر می‌کردند که ملت یمن دیگر گزینه‌ای ندارد. بخش نهم و مناطق مجاور آن در الجوف و مارب آزاد گردید و به فضل الهی محاسبات متجاوزان برای تهدید امنیت صنعا از هم گسست. وقت آن رسیده است که صاحبان محاسبات اشتباه از درگیر کردن افراد بیگناه در نبردهای بیهوده دست بکشند. ایادی متجاوزان باید بدانند که سرنوشتشان نابودی است و مصلحت حقیقی یمن در استقلال و نه تبعیت از بیگانگان نهفته است. فرماندهان وابسته به متجاوزان همچنان می‌توانند آلت دست بدخواهان یمن باشند اما نمی‌توانند یمن را به ابزار وابسته به اشغالگران تبدیل کنند. دستاوردهای میدانی اعلام شده و غنایم زیاد و پاسخ به کشورهای متجاوز با بمباران فرودگاه‌هایشان میزان حرفه‌ای گری و کیفیتی که نهاد نظامی یمن به آن دست یافته است نشان می‌دهد. مخالفت با توقف جنگ و محاصره و عدم قبول طرح ریاستی یمن از ذهنیت تجاوزکارانه ای نشأت می‌گیرد که به اشتباه گمان می‌کند می‌تواند به جنگ و محاصره بدون تحمل هیچ تبعاتی ادامه دهد. توقف جنگ و محاصره و سپس حرکت به سمت راهکار سیاسی جامع و عادلانه خواسته تمام عاقلان و منصفان و گزینه عادلانه و صحیح است. پاسخ ادامه تجاوز و محاصره تنها رویارویی و دفاع از حاکمیت از طریق عملیات دردناک علیه متجاوزان است».

ه گزارش جماران؛ در حساب توئیتر سایت رهبر انقلاب به نقل از ایشان آمده است:

«‌به کوری چشم دولتمردان آمریکا سیاست شیطانی و خبیث آمریکا در مورد فلسطین با نام ‎#معامله_قرن به توفیق الهی هرگز تحقّق نخواهد یافت.

در مورد یهودی شدن بیت المقدس که میگویند باید دست یهود باشد، غلط بیخودی میکنند.

‌۲/ قضیّه‌ی فلسطین از یادها نخواهد رفت و مسلّماً ملّت فلسطین و همه ملّتهای مسلمان در مقابل آنان خواهند ایستاد و نمیگذارند ‎#معامله_قرن اتفاق بیفتد.»

انتهای پیام

جهان در روز تبدیل شد. لحظه‌ای که سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران به شهادت رسید. او همراه با جانشین فرمانده نیروهای «الحشد الشعبی» عراق، به سمت شهر بغداد می‌رفت که هدف موشک‌های آمریکایی قرار گرفت. اما «قاسم سلیمانی» در عراق چه می‌کرد؟

می‌دانیم که سردار سلیمانی سفرهای زیادی به لبنان، سوریه و عراق داشته؛ او در سال‌های گذشته فرمانده جنگ علیه نیروهای داعش بوده و ارتباط نزدیکی با نیروهای نظامی و مقامات دولتی این کشورها داشته. رفت‌وآمدهای مدوام او به این کشورها را «علی فدوی» جانشین فرمانده کل سپاه هم تائید کرده و گفته «قاسم سلیمانی» به دعوت مقامات دولت عراق و فرماندهان «الحشد الشعبی» به عراق رفته است.

سردار سلیمانی پیش از رفتن به عراق در سوریه بود. به گفته روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا که سال‌ها سردار سلیمانی را ردیابی می‌کردند، می‌دانستند او به لبنان و سپس سوریه رفته و قرار است ظرف چند روز آینده از دمشق عازم بغداد شود.

آن‌ها می‌توانستند سردار را در لبنان و سوریه هم ترور کنند، اما نکردند؛ شاید نمی‌خواستند اسرائیل به‌صورت مستقیم در این ترور دیده شود. پس صبر کردند تا سلیمانی به عراق برود و عملیات ترور را آن‌جا انجام دهند. اما آمریکایی‌ها چطور از زمان سفر او به عراق خبر داشتند؟

سردار سلیمانی حدود ۱۱ شب به فرودگاه بغداد رسید. جانشین فرمانده سپاه گفته او برای سرش به عراق تدابیر امنیتی خاصی انجام نداده و با یک هواپیمای مسافری از فرودگاه دمشق به سمت بغداد آمده؛ پروازی که حتی آن را در سایت‌های هوانوردی هم می‌توان رهگیری کرد.

طبق گفته شاهدان در فرودگاه بغداد، ساعاتی قبل از رسیدن سلیمانی به فرودگاه بغداد، هلی‌کوپترهای آمریکایی اطراف فرودگاه پرواز می‌کردند که مشخص است منتظر لحظه عملیات بودند؛ شاید منتظر آمدن «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده «الحشد الشعبی» و تیم همراهش برای استقبال از سردار سلیمانی. این انتظار بیش از دو ساعت طول کشیده و نهایتا سردار سلیمانی و المهندس به همراه دو خودرو از فرودگاه به سمت بغداد حرکت می‌کنند. اینجاست که بالگردها و پهپادهای آمریکایی عملیات ترور را عملی می‌کنند؛ عملیاتی که «رعد کبود» نام داشته. این ترور گرچه طراحی پیچیده و خاصی نداشته اما نیازمند اطلاعات دقیق و حساب شده‌ای بوده؛ اینکه بدانند سلیمانی از سوریه قصد ورود به عراق را داشته، چه زمانی قرار است این سفر را انجام دهد و هیات استقبال‌کنندگان او چه اشخاصی هستند.

این اطلاعات می‌توانسته تنها در اختیار گروه دعوت‌کننده او باشد. شاید جاسوسانی در دولت عراق اطلاعات را لو داده‌اند، شاید جاسوسانی در هواپیما همراهش بودند، اما هرچه هست سفر عادی و بدون پنهانکاری سردار سلیمانی به عراق، نشان از این دارد که این سفر آن‌قدرها هم محرمانه نبوده. همین موضوع هم سخنان پمپئو و ترامپ را درباره سفر سری سردار سلیمانی برای طرح‌ریزی یک عملیات بزرگ در عراق زیر سئوال می‌برد.

سردار سلیمانی در سِمت یک فرمانده نظامی ایران بنا به دعوت رسمی وارد عراق شده. گرچه بدون توجه به این موضوع هم، آمریکا با زیر پا گذاشتن تمامی پروتکل‌های بین‌المللی، به یک ملاقات رسمی در خاک کشوری دیگر حمله کرده؛ هم اعضای رسمی دو کشور را هدف قرار داده‌ و هم بدون درخواست یا اجازه، به خاک یک کشور تعرض کرده‌؛ چند جرم در یک اقدام.

به نظر می‌رسد ترور سردار «قاسم سلیمانی»، محصول تصمیم جدید آمریکا برای برهم زدن موازنه قدرت در عراق باشد. در این سال‌ها توافق نانوشته‌ای بین ایران و آمریکا در عراق وجود داشت که چهره‌های مهم همدیگر را حذف فیزیکی نکنند، ولی ترامپ این توافق ضمنی را نقض کرده تا شرایط جدیدی در عراق به وجود آورد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه تلویزیونی راشاتودی گزارش داد رزمایش مشترک دریایی ایران، چین و روسیه  دیروز در اقیانوس هند و خلیج دریای عمان آغاز شد.  مقامات پیشتر اعلام کردند تمرکز این رزمایش دریایی بر هماهنگی عملیات مبارزه با دزدی دریایی معطوف است، اما مکان این رزمایش نشان می‌دهد که شاید این رزمایش هدفی کمی فراتر از تمرین مبارزه با دزدی دریایی داشته باشد.

خبرنگار راشاتودی در گزارشی در این‌باره گفت: ”این فقط یک تمرین نظامی است.“؛ این یک اظهارنظر سیاسی (درباره این رزمایش) است. تنگه هرمز مهم‌ترین شاهراه نفتی است که روزانه یک پنجم محموله‌های نفت جهان از آن عبور می‌کند. این رقم معادل ۲۱ درصد محموله‌های روزانه نفت جهان است. این میزان بسیار زیادی است و به همین دلیل است که تنگه هرمز بسیار مستعد بروز التهاب و تنش است.“

خبرنگار راشاتودی با اشاره به تنش‌ها در این منطقه، از جمله توقیف یک نفتکش انگلیسی به دست ایران گفت: ”ظاهراً این تنش‌ها پایانی ندارد. به نظر می‌رسد واشنگتن و دیگران، کشتی‌های جنگی و تجهیزات گسترده با شتاب به خلیج فارس گسیل شده‌اند. در زمانی که به نظر نمی‌رسید اوضاع بتواند بدتر از آن شود، این اتفاق افتاد.“

چهاردهم سپتامبر پهپاد‌ها به دو تاسیسات نفتی عربستان حمله کردند که موجب انفجار و آتش سوزی بزرگ شد و ۶۰ درصد تولید نفت عربستان را مختل کرد.  ترکی المالک، سخنگوی وزارت دفاع عربستان، گفت: ”این حمله از شمال صورت گرفت و بی‌تردید با حمایت ایران انجام شد.“

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت: ”همزمان با درخواست‌ها برای تنش‌زدایی، ایران حمله‌ای بی‌سابقه با عرضه انرژی جهان انجام داده است.“

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت: ”با شکست فشار حداکثری، وزیر پمپئو به فریب حداکثری روی آورده است. مقصر دانستن ایران به فاجعه پایان نمی‌دهد.“

خبرنگار راشاتودی افزود: درست در آستانه وخیم‌تر شدن اوضاع، تنش‌ها به نوعی فروکش کرد. هنوز انگشت همه روی ماشه بود، اما حال، دیگر این نبرد به یک نبرد دیپلماتیک تبدیل شده بود. برای مثال، ترامپ همچنان که تحریم‌ها را اعمال می‌کرد، چین به ایران فشار آورد تا از توافق هسته‌ای تبعیت کند که ترامپ از آن خارج شده بود.

او در پایان گفت: این رزمایش به طور رسمی ربطی به این بحران ندارد و تمرینی برای مبارزه با دزدی دریایی و تروریسم است. رزمایش مزبور همچنین اقدامی بسیار هوشمندانه از سوی ایران است که تحت فشار و تهدید آمریکا قرار دارد. ایران تصمیم گرفت تا از بعضی از دوستان خود یعنی چین روسیه، دومین و سومین قدرت نظامی جهان، بخواهد تا ظاهراً برای یک تمرین دریایی دوستانه با این کشور همراه شوند؛ همانطور که گفتم این اقدام بسیار هوشمندانه‌ای است.

انتهای پیام/

نصرالله در سخنانش که به طور زنده از شبکه رادیویی و تلویزیونی «المنار» وابسته به حزب الله پخش شد، با اشاره به اینکه آمریکا اعلام کرده به اعتراض های لبنان کمک و از آن پشتیبانی می کند، اظهار داشت: برخورد آمریکا فقط با لبنان این گونه نیست بلکه با همه  کشورهایی که در آن اعتراض شکل می گیرد، این گونه و همراه با دخالت و سوء استفاده است.
دبیرکل حزب الله افزود: آمریکایی ها اعلام کرده اند اعتراض ها در لبنان و در هر جایی که ایران حضور داشته باشد، ادامه خواهد یافت. دیدگاه آن ها این است که با اعتراض ها به ایران فشار وارد کنند و این تصور را تبلیغ می کنند که این اعتراض ها علیه ایران ، علیه حزب الله و سلاح مقاومت است.
وی گفت: با این همه در اوج تظاهرات هم کسی علیه حزب الله موضع گیری نکرد. از این رو ارزیابی آمریکایی ها از تظاهرات لبنان اشتباه بود که این نشان می دهد  اطلاعاتی که هم پیمانان آنها برایشان ارسال می کنند، نادرست است.
دبیرکل حزب الله اظهار داشت: «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا چنین القا می کند که مشکل اصلی لبنان، حزب الله است و باید از این مشکل خلاص شود، اما این حقیقت ندارد. او گفته است می خواهد حزب الله را از نظام سیاسی لبنان اخراج کند، چگونه می خواهد این کار را انجام دهد؟ آیا باید برای او اثبات کنیم که ما لبنانی هستیم؟
نصرالله خاطر نشان کرد: پمپئو به گونه‌ای صحبت می کند که او نماینده مردم لبنان است و می گوید ملت این کشور می خواهد از مشکل مقاومت خلاص شود.
آمریکا می خواهد مشکل خود و رژیم اسرائیل را حل کند و نه مشکل لبنان زیرا حزب الله با افتخار خطر اول برای این رژیم است. 
نصرالله گفت: رژیم اسرائیل با زیر پا گذاشتن تصمیم شورای عالی دفاع لبنان دیوارهای خود را بر مناطق اختلافی در جنوب لبنان بنا کرد و حتی کشتی های جست و جوی میدان های نفتی را به آب های سرزمینی لبنان در دریای مدیترانه  فرستاد. اگر حزب الله اعلام می کرد که علیه این اقدام ها واکنش نشان خواهد داد اوضاع فرق می کرد.
وی افزود: آمریکا و اسرائیل در سال های گذشته نتوانستند مشکل خود را با مقاومت - نه با جنگ، نه با رسانه و نه روش دیگر - حل کنند، اکنون به این نتیجه رسیده اند که باید به مردم لبنان فشار اقتصادی و سیاسی وارد کنند که این مشکل را برایشان حل کند. این باج گیری از ملت لبنان است، آمریکایی ها می گویند: از نیروی خود و از مقاومت دست بکشید تا به شما کمک کنیم.
نصرالله گفت : آمریکا مردم لبنان را علیه یکدیگر تحریک می کند تا فتنه در این کشور به پا شود، اما اگر مردم با عقلانیت با این مساله برخورد کنند و تعصب را کنار گذاشته و با هم گفت وگو و توافق کنند می توانند از این بحران بیرون آیند.
وی درباره سخن تحریف شده «مرتضی قربانی» مشاور فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که دوشنبه گفت بود « رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک ‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان، تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلاً نیازی نیست که از ایران موشک شلیک شود»، اظهار داشت. بعضی از رسانه های عربی اظهارات مسئولان ایرانی را تحریف می کنند تا بعضی از مردم لبنان را تحریک کنند. 
نصرالله افزود: من با مسئولان ایران تماس گرفتم و سخن بالا را دیدم و متن فارسی آن را خواندم هیچ کلمه ای در باره لبنان در آن اظهارات نبود. آنان پس از این نیز بیانیه ای صادر کردند و به وزیر دفاع لبنان – که واکنش نشان داده بود - به طور محترمانه پاسخ دادند.
وی گفت: مقام های تهران اساسا قبول نخواهند کرد در مقابل کشورهایی که به ایران تجاوز کنند سکوت نمایند یا به هم پیمانانشان تکیه کنند بلکه خود قادرند در برابر متجاوز واکنش نشان دهند.

چهار گزینه در مورد دولت جدید در لبنان وجود دارد
نصرالله گفت: حزب الله از اول با استعفای دولت سعد حریری مخالف بود زیرا اوضاع اقتصادی کشور را بحرانی تر می کرد. حرف ما  این بود که دولت فعالیت خود را ادامه دهد و تظاهرات نیز دنبال شود زیرا این عامل فشار بر دولت خواهد بود تا اقدام های اصلاحی در موضوع اقتصادی و مالی انجام دهد، اگر این روش ادامه می یافت به نتایج خوبی می رسیدیم.
وی افزود: اما وقتی دولت استعفا کرد هیچ نتیجه ای حاصل نشد و بعضی ها آن را پیروزی معترضان دانستند. اما شرکت ها و موسسه های مختلف تعطیل شد، قیمت ها بالا رفت، عده ای معیشت مردم را با کمبود بنزین و افزایش بهای نان تهدید کردند، وضعیت امنیتی، بدتر و اوضاع اقتصادی بحرانی تر شد. بعد از استعفای دولت دغدغه اصلی این شد که دولت جدید را چگونه تشکیل دهیم و خواسته های مردم به حاشیه رفت.
نصرالله خاطر نشان کرد: در ارتباط با تشکیل دولت جدید چهار گزینه وجود دارد: گزینه اول این که ترکیب دولت از یک جریان باشد؛ جریانی که در پارلمان اکثریت را دارد. حتی در جریان سیاسی مخالف ما نیز کسانی بودند که چنین نظری داشتند. این گزینه شجاعت بزرگی می خواهد، اما حزب الله و جنبش امل مخالف این گزینه هستند.
وی گفت: لبنان در خطرناک ترین مرحله از بحران اقتصادی و مالی به سر می برد و دولت آینده باید در فضای بدون تنش برای حل این بحران کار کند اما دولتی متشکل از یک جریان موجب تنش بیشتر خواهد شد.
دبیرکل حزب الله افزود: گزینه دوم این که ترکیب دولت جدید متشکل از افراد وابسته به جریان های مختلف سیاسی باشد و حتی این مساله مطرح شد که نمایندگان جنبش مردمی نیز در این دولت مشارکت کنند اما مشکل این است که این جنبش رهبری و تشکیلات مشخصی ندارد که بیاید و کسی را انتخاب و معرفی کند.
نصرالله گفت: گزینه سوم و اصلی که ما با آن موافق بوده و هستیم این است که حریری نخست وزیر مستعفی نام کسی را برای نامزدی تشکیل دولت جدید مطرح کند و ما در پارلمان با آن موافقت کنیم. پیش از این، نام «محمد الصفدی، بهیج طباره و سمیر الخطیب» مطرح شد و ما با آن موافقت کردیم اما آن ها انصراف دادند.
دبیرکل حزب الله اظهار داشت: این گزینه هنوز مطرح است و اگر نام کسی را پیشنهاد دادند ما با آن همراهی خواهیم کرد. زیرا اصرار داریم که دولتی متشکل از همه جریان های ملی تشکیل شود و حتی «جریان آزاد ملی» به رهبری «جبران باسیل» باید در آن مشارکت داشته باشد. 
قرار است صبح و عصر دوشنبه شانزدهم دسامبر(۲۵ آذر ماه ۹۸)  در دو نوبت رایزنی ها و مشورت های ریاست جمهوری و مجلس لبنان برای معرفی نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت، در بیروت انجام گیرد اما نام نامزد جدیدی تاکنون مطرح نشده است.
نصرالله گزینه چهارم را هم حفظ وضع موجود و شرایط جاری دانست که لبنان، دولت موقت یا «پیشبرد امور» داشته باشد.
۱۲ روز پس از آن که قشرهای گوناگون مردم لبنان به ویژه کارگران، جوانان و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به بیکاری، فساد، گرانی، تورم، کاهش ارزش پول ملی و کافی نبودن حقوق، تظاهرات، تجمع و تحصن  کردند سعد حریری هفتم آبان گذشته از ریاست دولت استعفا کرد.
«میشل عون» رییس جمهوری لبنان با پذیرش استعفا، او را به طور موقت به عنوان رییس دولت پیشبرد امور منصوب کرد.
نصرالله در مورد بستن جاده ها و بزرگراه ها توسط عده ای از معترضان گفت: من از مردم لبنان در همه مناطق قدردانی می کنم که در موضوع بستن راه ها صبر کردند زیرا بستن راه ها مشکلات بسیاری را به وجود می آورد و حتی چند شهید به این دلیل دادیم.
وی خاطرنشان کرد: کسانی در لبنان دنبال درگیری بودند اما مردم صبر کردند. بعضی از درگیری ها در بعضی از مناطق اتفاق افتاد، در بعضی رسانه ها گفتند که حزب الله و جنبش امل گروه هایی را برای ایجاد درگیری می فرستند اما این درست نیست و ما و جنبش امل بسیار تلاش کردیم تا تحریک انجام نشود و تصمیم گرفتیم در خیابان ها حضور نداشته باشیم. ارتش لبنان برای بازکردن راه ها بسیار جدی رفتار کرده و این موضوع مثبتی است.
نصرالله گفت: بعضی از مشکلات امنیتی و سرقت های مسلحانه در لبنان اتفاق افتاد که باید با آن با جدیت برخورد کرد و در این ارتباط هم مردم و هم نیروهای امنیتی مسئولیت خود را انجام دهند.
وی در پایان اظهار داشت: همه موسسه ها و شرکت ها وضع مردم را درک و رعایت کنند، قیمت ها را با هدف کسب سود بالاتر بالا نبرند، احتکار نکنند و ایستگاه های پمپ بنزین و سوخت گیری و همه مراکزی که به زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد از کار نیندازند.

سرویس بین الملل- خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه با فرمان ترامپ نه‌ تنها کردهای آن کشور بلکه کردهای کشور همسایه یعنی عراق را نیز خشمگین ساخته است، جایی که اقلیت کرد تا به امروز متکی به واشنگتن بودند. با این وجود، احتمالا به زودی آنان به دنبال جلب حمایت قدرت دیگری بر خواهند آمد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ نشریه "نیوزویک" در گزارشی با اشاره به احتمال نزدیک شدن بیشتر کردهای عراق به ایران و دور شدن آنان از امریکا می‌نویسد: "در میانه منازعه ترکیه، یکی از اعضای ناتو و نیروهای کردی جنگجو علیه داعش، ترامپ خروج نیروهای امریکایی از شمال سوریه را اعلام کرد‌. او مدعی شد این بخشی از برنامه بلندمدت او برای جلوگیری از منارعات بیشتر در سوریه بوده است. با این حال، اعلام این خبر خود باعث تشدید درگیری‌ها شد".

یک مقام کرد به"نیوزویک" می‌گوید: "همه چیز درباره نفت است. خون بی‌گناهان نیز برای نفت ریخته می‌شود".

این مقام کردی می‌گوید با تصمیم اخیر ترامپ و بی‌اعتمادی کردهای سوریه به واشنگتن، کردهای عراقی نیز احتمالا با تغییر جهت در مواضع خود به دنبال شریکی تازه خواهند بود؛ احتمالا این شریک ایران است.‌

"شیروان میرزا" یکی از اعضای کرد پارلمان اقلیم کردستان عراق به "نیوزویک" می‌گوید: "ما منتظر تغییر موضع آمریکا هستیم. اگر آنان موضع خود را تغییر ندهند ما به دنبال دوست دیگری خواهیم بود از جمله ایران کشور همسایه ما. بله، این تصمیم و گزینه ماست".

این نشریه در ادامه می‌نویسد: "ایران و امریکا هر دو سابقه کار و همکاری در کنار کردها را داشته‌اند. هر دو کشور از کردها علیه حکومت صدام حمایت کرده بودند. هر دو از کردها علیه داعش حمایت کردند. با این حال، در سوریه، پنتاگون (وزارت دفاع) امریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه تحت رهبری کردها بدون کسب اجازه از دولت مرکزی سوریه حمایت کرد؛ دولتی که متحد ایران است".

میرزا می‌گوید: "کردهای عراق از خروج نیروهای امریکایی از سوریه عصبانی هستند. آنان بسیار عصبانی هستند و نگران هستند که امریکا اقدام مشابهی را در مورد کردستان عراق انجام دهد. ما می‌خواهیم به صورت صلح‌آمیز و با آرامش در سرزمین‌مان زندگی کنیم".

"نیوزویک" می‌نویسد: "بسیاری از تحلیلگران از آشتی نیروهای کرد سوری با دولت دمشق می‌گویند. اکنون به نظر می‌رسد که نزدیکی احتمالی کردهای عراق به ایران نشانه‌ای دیگر از خطای استراتژیک امریکا در تصمیم‌گیری‌هایش باشد".

"نادر انتصار" استاد ایرانی دانشگاه الابامای جنوبی می‌گوید: "دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق از ماه‌ها پیش از خروج نیروهای امریکایی از سوریه درصدد تعمیق و گسترش روابط با ایران بوده است. دولت اقلیم کردستان عراق از احزاب اپوزیسیون کردی که در خاک آن منطقه فعال هستند نیز خواسته تا مشکلات‌شان را با ایران حل و فصل کنند چرا که ادامه این وضعیت تاثیر منفی بر روابط اقلیم با ایران خواهد گذاشت.‌ با فشار اقلیم بود که دیداری میان مقام‌های ایرانی و مقام‌های احزاب اپوزیسیون کردی ایرانی در نروژ صورت گرفت.‌ اقلیم کردستان عراق و ایران هر دو به دنبال یافتن کانال‌هایی برای تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی مرزی هستند."

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سید «مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر عراق شنبه شب بیانیه‌ای را در خصوص تحولات جاری این کشور صادر کرده و در آن خواستار استعفای دولت شده است.

به گزارش السومریه نیوز، در این بیانیه آمده است: «ای مفسدان اگر می‌خواهید ملت نکشند و آتش نزنند، دست از سر آنها بردارید».

 سید مقتدی الصدر گفت که «اگر تظاهرات، تحصن و اعتصاب به نظر برخی‌ راه‌حل نیست، پس چطور (چنگ زدن به دولت و قدرت) راه‌حل است؛ وقتی که توان پایان درد و رنج مردم و رهایی عراق از فساد وجود ندارد».

وی در بیانیه خود افزود: «اگر دولت نتواند آنچه که پیشینیان آن را خراب کرده بودند،‌ درست و اصلاح کند پس دولتمردان هیچ خیری (برای کشور) ندارند، کما اینکه اسلافشان نداشتند. پس ای مفسدان اگر می‌خواهید مردم نکشند و آتش نزنند، باید دست سر از آنها بردارید و سرکوبگری و ظلم و ستم کافی است».

سید مقتدی الصدر تاکید کرد که «آنها (معترضان) جماعتی هستند که خواستار زندگی با کرامت و وطن عاری از فساد و مفسدان هستند».

الصدر گفت: «آنها جماعتی هستند که با اعمال فشار به مفسدان آنها را مجبور به عقب‌نشینی و تلاش برای اجرای اصلاحات در کشور کردند، (ای نخست‌وزیر) آیا نمی‌خواهید آنها را برای تکمیل آنچه که مدعی انجام طرح اصلاحی هستید، انتخاب کنید».

رهبر جریاتن صدر گفت که «مبادا عراق در آتش فتنه و جنگ داخلی کشانده شود که در این صورت همه چیز تمام می شود و مفسدان امور کشور را در دست می گیرند».

وی اظهار داشت: «اگر من به موج سواری متهم شدم به این دلیل است که سعی داشتم اصلاحات زودتر صورت بگیرد. امروز رهبران و حکماء و عقلای عراق مسئول هستند هر چه زودتر کشور را از فتنه دور کنند.. وگرنه پشیمان خواهند شد».

رهبر جریان صدر عراق در پایان بیانیه خود خطاب با مقامات دولتی گفت که «استعفا دهید قبل از آنکه مجبور به استعفا شوید...یا اصلاح کنید قبل از آنکه حذف شوید... در غیر اینصورت پشیمان خواهید شد».

انتهای پیام

اخبار مرتبط
خطاب مقتدی الصدر به معترضان عراقی

۱۳۹۸/۷/۲۸

اداره خودمختار کردها در شمال و شرق سوریه گفت، تخلیه اردوگاه عین عیسی را امروز، یکشنبه در پی فرار خانواده‌های مسلح وابسته به داعش به دنبال حمله نظامی ترکیه شروع کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، اداره خودمختار کردها در بیانیه‌ای خطاب به جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری اعلام کرد، حمله نظامی ترکیه و مزدورانش به نزدیکی اردوگاه عین عیسی که شامل هزاران خانواده داعشی است،‌ نزدیک می‌شود، برخی بعد از حمله هوایی ترکیه گریخته‌اند و این در راستای حمایت مجدد از احیای داعش است.

اداره خودمختاری کردها از شورای امنیت، ائتلاف ضد داعش، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری خواست به مسؤولیت خود عمل کرده و فورا برای ممانعت از وقوع فاجعه وارد عمل شوند، زیرا پیامدهای این فاجعه تنها سوریه را دربرنمی‌گیرد بلکه اگر اوضاع از کنترل خارج شود به دروازه‌های شما نیز خواهد رسید.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد، حدود ۱۰۰ تن از اردوگاه عین عیسی گریخته‌اند که زنان و کودکان اعضای داعش هستند.

مروان قامشلو، مسؤول نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرد، نیروهای امنیتی کردها تعداد کافی نگهبان برای محافظت از اردوگاه عین عیسی ندارند. و ده‌ها تن از داعشی‌ها از ابتدای حملات گریخته‌اند.

وی به خبرگزاری رویترز گفت، نگهبانان اردوگاه عملات به دلیل استقرار در خطوط مقدم جنگ ضعیف شده‌اند و امروز به محض اصابت چندین خمپاره به این اردوگاه نگهبانان باقی مانده هم گریختند و محافظت از اردوگاه بسیار ضعیف شده است.

نیروهای کرد سوریه می‌گویند، ‌۷۸۵ عضو خارجی داعش از این زندان گریخته‌اند.

در این راستا یک مقام ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه در پیامی تلویزیونی گفته است: نگهداری از داعشی‌ها دیگر اولویت ما نیست، کسانی که نگران هستند بیایند و کاری انجام دهند.

"رجب طیب اردوغان با حمله به شمال سوریه کاری غیرممکن را ممکن کرده و همه کشورهای منطقه و قدرت‌های رقیب را علیه اقدام بی‌محابا و بی‌ثبات‌کننده خود با یکدیگر متحد کرده است".

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در مطلبی درباره آثار و پیامدهای حمله رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به کردهای شمال سوریه و تاثیر آن بر شرایط منطقه و رویکرد بازیگران کلیدی خاورمیانه نوشته است: اردوغان، یک پوپولیست ملی‌گرای بی‌رحم با تمایلات دیکتاتوری، در ۱۶ سال قدرت خود در ترکیه به عنوان نخست وزیر و رییس جمهور معمولا خود را مردی نشان داده که یک تنه در برابر جهان ایستاده است. او اما حالا واقعا تنهاست.

اقدامات جنگی ترکیه در مرز سوریه فعلا محدود بوده اما این وضعیت می‌تواند فورا تغییر کند. گروه بحران بین‌الملل هشدار داده است: اگر خصومت‌ها تشدید شوند، پیشروی مرزی ترکیه در مناطق دارای تراکم جمعیتی بالا می‌تواند تلفات غیرنظامی قابل توجهی به دنبال داشته باشد و بسیاری از ساکنان این منطقه را آواره کند و همچنین شبه‌نظامی‌گری محلی را افزایش دهد.

با اینکه اتحادیه اروپا، آمریکا، روسیه و کشورهای عربی با حمله ترکیه به سوریه مخالفت کرده‌اند، هر یک از آن‌ها همزمان در تلاشند تا خود را با آن سازگار کنند و در حالی که تعادل قدرت بار دیگر در سوریه به هم می‌ریزد، به دنبال نفوذ و بهره‌برداری از آن به نفع خود باشند.

اردوغان بی‌شک واکنش خصومت‌آمیز اروپا را پیش‌بینی می‌کرد. واکنش او و تهدید به فرستادن ۳.۶ میلیون مهاجر سوری به سمت غرب، تحقیرآمیز بود. او می‌داند که سخنان اتحادیه اروپا با عملش همخوان نیست. درخواست‌ها برای تعلیق حضور ترکیه در ناتو نیز اردوغان را پریشان نمی‌کند.

روابط ترکیه با اروپا هم‌اکنون نیز بر سر سوابق حقوق بشری این کشور در سطح پایینی قرار گرفته و طرح عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا را بی‌نتیجه گذاشته است. حالا رهبران اروپایی بهای سنگینی برای اقدامات پیشین خود در عادی‌ جلوه دادن استبدادگرایی اردوغان پرداخت می‌کنند. اقدامات اخیر او ثابت می‌کنند که او نه دموکرات است، نه متحد و نه دوست.

در حالی که اروپا تاثیر چندانی در آنچه پیش خواهد آمد نداشته، تاثیر آمریکا اما زیاد بوده گرچه برای شانه خالی کردن از آن مصمم به نظر می‌رسد. به رغم تکذیب‌ها، از بیانیه روز ششم اکتبر کاخ سفید مشخص است که ترامپ فورا و بدون مشورت با متحدانش با حمله اردوغان به شمال سوریه موافقت کرده و با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه راه را برای این حمله هموار کرده است.

این تصمیمی فاجعه‌بار بود که آمریکا اکنون که دیگر دیر شده در تلاش است تا آن را تصحیح کند. خیانت به کردها که متحدان آمریکا در مبارزه با داعش بودند به اندازه کافی بد بود اما رها کردن سوریه در دستان روسیه و ایران که رقبای آمریکا و حامیان اصلی بشار اسد، رییس جمهور سوریه هستند نیز گل به خودی استراتژیک بزرگی بود.

ممکن است فکر کنید که روسیه از این اقدام آمریکا خوشحال خواهد بود چرا که بیرون راندن آمریکا از سوریه هدف دیرینه مسکو بوده اما واکنش روس‌ها به این حمله بسیار منفی بود.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در سال ۲۰۱۵ نیروهای خود را به سوریه فرستاد. او روی اسد سرمایه‌گذاری کرد تا پیروز شود اما یافتن این پیروزی دشوار بود، در حالی که هزینه‌های سیاسی و مالی آن نیز سنگین بودند. اقدام اردوغان که در مسیر توافق صلحی که روسیه، ایران و خودِ ترکیه از طریق روند آستانه به دنبال آن بودند، ایجاد مانع می‌کند نیز شرایط را پیچیده‌تر کرده است.

به همین دلیل است که روسیه از کردها می‌خواهد حالا که آمریکا آن‌ها را تنها گذاشته با یک پیمان دفاعی مشترک یا نوعی سازش فدرال با اسد موافقت کنند. به همین خاطر است که نیروهای وابسته به دولت سوریه و متحدان آن‌ها از جنوب در حال نزدیک شدن به مناطق تحت کنترل کردها هستند. اسد حالا فرصتی برای پس گرفتن مناطق از دست رفته می‌بیند. طرح احمقانه ایجاد "منطقه امن" که از سوی اردوغان مطرح شد، هیچ کششی برای او ندارد.

به لطف ترکیه، احیای داعش نیز محتمل‌تر به نظر می‌رسد و نگرانی مشترک بازیگران منطقه‌ای است. نکته جالب اینجاست که آمریکا، ایران و عربستان که چند هفته پیش در آستانه جنگ بودند، حالا خود را در موضعی مشترک می‌بینند.

کشورهای عربی از جمله مصر، اردن، بحرین، لبنان و امارات و همچنین عربستان نیز حمله ترکیه را محکوم کرده‌اند. این کشورها پس از حمایت اولیه‌شان از شبه‌نظامیان سوریه، در ماه‌های اخیر و بر مبنای منافع مشترک در زمینه ثبات منطقه‌ای و حفظ تمامیت ارضی، محتاطانه به دنبال نزدیک شدن به اسد هستند.

رهبران عربی همچنین با حمایت اردوغان از اخوان المسلمین و عقاید نوعثمانی او درباره تسلط ترکیه بر منطقه مخالف هستند. آنان نیز مانند روسیه و ایران بر ای باورند که تنها راه پایان دادن به جنگ سوریه و کنترل داعش حمایت از اسد است. اردوغان اما در این راه ایجاد مانع می‌کند.

این بحران درس دیگری را نیز با خود به همراه دارد؛ اینکه نمی‌توان به اتحادهای آمریکا اعتماد کرد. کردها این مساله را می دانستند. در سال ۱۹۹۱ نیز هنگامی که آمریکا در پایان جنگ خلیج فارس اول قدرت را از صدام نگرفت، به آنان خیانت شد.

غیرقابل اعتماد بودن آمریکا اما برای عربستان که مانند اسرائیل در نهایت برای تامین امنیتش وابسته به واشنگتن است، مساله‌ای تازه است. هر چه سعودی‌های بیشتر پی ببرند که نمی‌توانند روی آمریکا حساب کنند، تمایلشان برای بهبود روابط با ایران بیشتر خواهد شد. این مساله هم‌اکنون نیز تا حدی در حال وقوع است.

این تضاد چقدر جالب خواهد بود اگر خروج نیروهای آمریکا از سوریه توسط ترامپ به صلح در خلیج فارس و پایان جنگ نیابتی در یمن منجر شود و نقشه‌های آمریکا و اسرائیل را که به شدت برای آغاز جنگی با ایران تلاش کرده‌اند، نقش بر آب کند.