fajr 1400 01

انتخابات 1400

  • پینگ پنگ اصلاح قانون انتخابات میان دولت و مجلس
    ایسنا نوشت: رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تاکید کرد: مجلس از نظرات و پیشنهادات دولت در خصوص لایحه جامع اصلاح قانون انتخابات استقبال می کند.
  • ببینید | انتقاد سلیمی نمین از شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت لاریجانی
    عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفتگو با برنامه برنامه "دستخط" گفت: جایگاه شورای نگهبان را بسیار مهم و تعیین‌کننده برای نظام می‌دانم اما در عین حال معتقد خطای انسانی هستم.
  • ببینید | آیت الله مصباحی مقدم: از عدم احراز صلاحیت لاریجانی تعجب کردم
    مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص و مجلس خبرگان رهبری گفت: علی لاریجانی ۳دوره رئیس مجلس بود و همچنین نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی بوده است و هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور رهبری است؛ شورای نگهبان کسی را با این سوابق تایید صلاحیت نکند برای من تعجب آمیز است. واقعا برخورد آقای لاریجانی در این موضوع بسیار خوب بود. من تحلیلم این بود که رهبری نسبت به اتفاقی که رخ داد ناخوشنود هستند؛ برداشت من این بود که واکنش رهبری به اصل عدم احراز صلاحیت لاریجانی بود. در موضوع عدم احراز صلاحیت آقای لاریجانی، رهبر انقلاب ضرورت ندانستند که حکم حکومتی بدهند. منبع: خبرفوری

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 159 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

حسن شریف" از نوادگان آیت الله "ملاحبیب الله شریف" از جمله مبارزان و همرزمان شهید رضا شمس آبادی است که بر علیه خاندان ظلم و بیداد خائن پهلوی در سال های 32 تا 42 فعالیت های سیاسی انجام داده است.

خاطرات استادحسن شریف همرزم شهید رضا شمس آبادی

شنبه, 19 بهمن 1398 ساعت 22:02

"حسن شریف" از نوادگان آیت الله "ملاحبیب الله شریف" از جمله مبارزان و همرزمان شهید رضا شمس آبادی است که بر علیه خاندان ظلم و بیداد خائن پهلوی در سال های 32 تا 42 فعالیت های سیاسی انجام داده است.

وی می گوید: در زمان حکومت رضا خان حتی پدرم حجت الاسلام حاج محمد شریف، نامه ای بدون امضا با عنوان "فواره چون بلند شود سرنگون خواهد شد" به این خائن نوشت که مدت ها از طرف مزدوران شاه تحت تعقیب و به دنبال نویسنده آن بودند.

وی اظهار کرد: فعالیتهای ضد شاهنشاهی همزمان با برخی از شهرهای کشور در کاشان از سال 38، 39 و 40 توسعه پیدا کرد به گونه ای که بیش از 50 نفر عضو جلسات مبازران سیاسی بودند.

وی افزود در کاشان سه حزب "فدائیان اسلام"، "حزب ایران" وابسته به "جبهه ملی" چون "الهیار صالح" عضو آن بود و حزب "مردم ایران" (سوسیالیستهای خداپرست) به رهبری "محمد نخشب" وجود داشت.

وی یادآور شد:: تشکل ما از دوره راهنمایی و دبیرستان با حکومت ستم شاهی پهلوی مخالف بود تا اینکه فعالیتهای سیاسی کم کم پس از خروج رضا شاه از ایران شروع شد و جمعیت های مختلفی از مومنین و متدین برای مبارزه و مخالفت با شاه در کاشان تشکیل شد.

به گفته وی، ریشه فدائیان اسلام در کاشان از زمانی شروع شد که دکتر "رسول زاده" نشست هایی را برگزار می کردند و تا زمان اعدام "سلیمان برجیس" بطول انجامید.

شریف با ذکر خاطراتی از فعالیت های سیاسی مخفی سال های 39 تا 40 اظهار داشت: درآن زمان شهید "رضا شمس آبادی" که جوانی پرشور، بااستعداد، مومن و متدین بود توسط "احمد کامرانی " جذب این فعالیتها شد.

به گفته وی، آنچه که شمس آبادی را برای مبازره علیه ظلم و بیداد ستم شاهی ترغیب و تحریک کرد، جریان های سال 41 و 42 و بویژه 15 خرداد بود. وی تصریح کرد: این شهید والامقام با اینکه سه دوره از خدمت سربازی معاف شده بود، خود را برای سربازی معرفی کرد تا کاری برای اسلام انجام دهد و نقش او هم اعدام شاه خائن بود.

شریف گفت: شهید بخارایی نیز که اهل کاشان و ساکن تهران بود نزد یکی از وابسته های نظام به نام "علی اصغر حاج بابا" کار می کردو زمانی که به اتهام اعدام انقلابی منصور دستگیر شد، "حاج بابا" هم دستگیر شد.

وی با تاکید بر اینکه اقدام بخارایی، شمس آبادی را بیشتر در اعدام کردن شاه تشویق کرد، یادآور شد: پس از آن حکومت شاه فهمید که اقدام شمس آبادی به تاثیر از اقدامات بخارایی بوده است. این مبارز سیاسی گفت: شمس آبادی در جلسات مخفیانه که در سالهای 38 و 39 در خارج از شهر کاشان برگزار می کردیم، شرکت می کرد. وی تصریح کرد: در این جلسات سخنان امیرمومنان حضرت علی (ع) در مورد عدالتخوهی و خلاص شدن از ظلم و ستم توسط استادان تفسیر می شد و همین تعلیمات دینی چندین ساله بر روی شمس آبادی موثر واقع شده بود.

به گفته این فعال سیاسی و مبارز دوران شاه پیش از سال 41 هم معدوم کردن شاه ظالم به علت بی عدالت و چون مستعمره آمریکا و انگلیس بود مطرح شده بود. شریف با بیان اینکه تشکل ما در کاشان مخالف با سلطنت پهلوی بود و شمس آبادی با گروه خداپرستان نیز همکاری داشت، افزود: فعالیتها و مبارزات سیاسی مخفی از سال 32 کم و بیش در کاشان ادامه داشت و ما در تشکیلات فدائیان اسلام کار می کردیم و بعد که جبهه ملی روی کار آمد عده ای با آن نیز همکاری می کردند.

وی در مورد کتاب "انصافیه" اثر "ملا عبدالرسول مدنی" نیز گفت: این کتاب در زمان "ملاحبیب الله" چاپ شده است.

وی با اشاره به اینکه مرحوم ملاحبیب الله به پیروی از شیخ "فضل الله نوری" مشروطه را توصیه می کرد، افزود: در مقدمه کتاب از عبدالرسول مدنی به توصیه ملا حبیب الله مشروطه مشروعه قید شده نه مشروعه غربی. وی همچنین به مسوولان و مردم نیز توصیه کرد با پیروی از مذهب شیعه اثناعشری به دنبال علم و تکنیک باشند. شریف تاکیدکرد: جوانان باید با تکیه بر مذهب از علم و تکنیک غافل نشوند.

به گفته وی علم، دانش و تکنیک چیزی است که کشورهای عقب افتاده را از شر استکبار و استعمار نجات می دهد.

وی همچنین عملکرد دکتر حسن روحانی را خوب و امیدوار کننده توصیف کرد و گفت: روحانی بودن یکی از ویژگی های دکتر روحانی است به همین علت دین را بخوبی می فهمد . نگارش        تاریخ: 30/05/93

خواندن 367 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.