fajr 1400 01

انتخابات 1400

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 151 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان گفت: بخشی از پول آب که توسط صنایع به حساب استان واریز شده تا 2 هفته آینده به کشاورزان پرداخت می شود.

بخشی از مطالبات کشاورزان تا 2 هفته آینده پرداخت می شود

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 14:32

به گزارش ایرنا، حیدر قاسمی روز چهارشنبه در جمع شماری از کشاورزان شرق و غرب اصفهان که برای دریافت حقابه خود در جنب پل خواجوی این شهر اجتماع کردند، افزود: بخشی از آب زاینده رود توسط صنایع استان مصرف می شود و فقط می توانیم قسمتی از این پول را از آنها دریافت کنیم.


وی اظهارداشت : تمام هم و غم مسوولان استان بر این است که مشکل آب که از سال های گذشته ایجاد شده رفع شده و رودخانه زاینده رود و کشاورزی رونق بگیرد.n83156595 72755198
وی بیان کرد: با تلاش و پیگیری استاندار اصفهان و اعضای صنف کشاورزی استان جلسه های متعددی برای موضوع آب برگزار شده است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان با بیان این که مساله آب زاینده رود مربوط به امسال و پارسال نیست ، تصریح کرد : این مشکل در سالیان متمادی اتفاق افتاده و در کوتاه مدت نمی توان آنرا حل کرد.
وی با اشاره به این که در کوتاه مدت می توانیم 2 کار را انجام دهیم ، ادامه داد : چگونگی پرداخت مطالبات کشاورزان با هماهنگی صنف و جمع بندی مسائل و مشکلات تا 10 روز آینده از طریق تعیین نمایندگان کشاورزان انجام می شود.
قاسمی اضافه کرد : باید حرفی به کشاورزان بزنیم که عملی شود و در صورتی که کمترین امکان برای تحویل آب به کشاورزان وجود داشت، این کار انجام می شد.
به گفته وی مشکل آب استان اصفهان در نتیجه مسائل مدیریتی، استفاده و برداشت های بی رویه و خشکسالی است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان تصریح کرد: مشکل آب در شرایط نابسامان و با مباحث حاشیه ای برطرف نمی شود و فقط قسمتی از این کار در استان قابل پیگیری است.
وی اظهارداشت: رودخانه زاینده رود فقط مربوط به شرق اصفهان نیست بلکه این رودخانه هویت و میراث این استان و کشور است و همه اصفهانی ها دلشان برای خشکی زاینده رود می سوزد.
به گزارش ایرنا، شماری از کشاورزان شرق و غرب اصفهان برای دریافت حقابه خود روز چهارشنبه در ضلع شمالی پل خواجوی این شهر اجتماع کردند.
این کشاورزان تحقق وعده معاون وزیر نیرو را خواستار شدند که در ماه های گذشته به اصفهان سفر کرد و به کشاورزان وعده داد که حقابه آخرین سال آبی (96،97) که 351 میلیون متر مکعب برآورد شده بود را به آنها پرداخت کنند.
این کشاورزان و باغداران از مناطق و شهرهای شرقی اصفهان از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان و شهرستان های غربی شامل نجف آباد، فلاورجان، خمینی شهر، لنجان و مبارکه بر لزوم حمایت و توجه بیشتر مسئولان برای حل معضلات فرارو تاکید کردند.
کاهش بارش در سال های زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود نیز به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.
کشاورزان اصفهانی می گویند بر اساس طومار تاریخی شیخ بهایی از قدیم الایام از محل زاینده رود دارای سهم و حقابه هستند.
بر اساس این طومار کل آب رودخانه به 33 سهم کلی و 275 سهام جزیی تربین 7 بلوک آبخور آن که از حدود 70 کیلومتری غرب اصفهان تا 120 کیلومتری شرق این شهر ادامه داشته است تقسیم شده است.
در سال های اخیر میزان بسیار کم بارش ها و آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود بیانگر شرایط نامطلوب در فلات مرکزی ایران بویژه استان اصفهان است بگونه ای که خشکسالی اکنون منطقه وسیعی از استان را فراگرفته است.
کاهش بارش در سال های زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود به همراه برخی از عوامل دیگر باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.

خواندن 425 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.