fajr 1400 01

انتخابات 1400

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

در میزگرد ایرنا مطرح شد؛

مشکلات، صنایع دستی را به ستوه آورده است

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 14:20

به گزارش ایرنا،این کارشناسان، بالابودن قیمت مواد اولیه، وجود کالاهای مشابه خارجی، تولید صنایع بی کیفیت، آشنا نبودن به بازارهای هدف و تبلیغات ضعیف برای صنایع دستی در خارج ، وجود قوانین دست و پاگیر بانکی و گمرکی، باندهای مافیایی، قرارگرفتن برخی از رشته های صنایع دستی در سایر صنوف و اعمال نشدن مدیریت واحد در این صنعت، جزیره ای عمل کردن دستگاه ها و پی نبردن به ظرفیت های فراوان اشتغالزایی و ارز آوری از سوی قانونگذاران را از جمله مشکلات فراروی این صنعت برشمردند.


از مجموع 602 رشته صنایع دستی شناسایی شده در جهان 370 رشته در ایران به ‌ثبت رسید و از این تعداد 196 رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است که تاکنون 400 هزار نفر شاغل در این بخش ساماندهی شدند با احتساب خانواده ‌های این افراد معیشت حدود چهار میلیون نفر به صنایع‌ دستی گره خورده است.n83131495 72712860
مسوولان امر میزان ارزآوری صنعتگران و هنرمندان حوزه صنایع ‌دستی را بیش از 500 میلیون دلار طی سال گذشته اعلام و تاکید کردتد که قابلیت افزایش این رقم تا 2 میلیارد دلار هم وجود دارد.
بنابر آمار موجود به گفته مسوولان امر سهم صنایع دستی کشور از تولید ناخالص ملی بیش از 2.9 درصد است که باید برای افزایش آن راهکارهای علمی و عملی اتخاذ کرد.
برای ایجاد هر شغل در صنعت خودرو باید بیش از هفت میلیارد ریال سرمایه گذاری کرد در حالی که این رقم در حوزه صنایع دستی فقط 150 میلیون ریال است.
صنایع دستی یکی از بخش‌ های مهم اقتصادی و فرهنگی کشورمان است که ابزاری قابل توجه برای صادرات کالا و ارزآوری، اشتغالزایی، جذب گردشگر خارجی، بالا بردن سطح تولید ملی و معرفی فرهنگ اصیل ایرانی به جهانیان به شمار می رود که به باور صاحبنظران امر از نظر ایجاد اشتغال پایدار و از حیث گردش اقتصادی و مباحث مربوط به گفتمان سازی و تبلیغات فرهنگی، مورد توجه بسیاری از کشورهاست.
نکته مهم این که برخی کارشناسان امور اقتصادی و فرهنگی، آیندۀ اقتصاد جهان را وابسته به هنر و صنایع دستی می‌دانند و می گویند حجم عظیمی از مبادلات تجاری و بازرگانی بازارهای آیندۀ جهان در تسخیر صنایع دستی و هنرهای سنتی خواهد بود.
در همین ارتباط خبرگزاری ایرنا استان اصفهان میزگردی با عنوان' چالشهای فراروی صنایع دستی کشور ' با حضور جعفر جعفر صالحی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، عباس شیردل رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان و غلامعلی فیض الهی استاد دانشگاه هنر اصفهان برگزار کرد.
با این توصیف ایران بر اساس آمار موجود جزو سه قطب جهان در بخش صنایع دستی است حال ضروری است با تدابیر و سیاستگذاری و برنامه ریزی های اصولی باید این میراث گرانبها را بیش از پیش توجه کرد تا روز به روز شاهد شکوفایی این صنعت ملی باشیم.

** ثابت نبودن قیمت ارز به مشکلات صنایع دستی دامن زده است
رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی استان اصفهان در میزگرد ایرنا با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز تاثیر خود را بر تمام اقلام از جمله صنایع دستی به خصوص مواد بومی اولیه آن گذاشته است، گفت: افزایش نرخ ارز آسیب جدی به صادرات صنایع دستی وارد کرد زیرا برخی از تولید و صادرکنندگان که برای فروش محصولات خود قراردادهای پایدار بسته بودند متضرر شدند.
عباس شیردل با بیان اینکه بیشتر مواد اولیه صنایع دستی داخلی است، افرود: دولت می توانست با کنترل قیمت مواد اولیه صنایع دستی پس از افزایش نرخ ارز شرایطی را بوجود آورد تا این مواد با قیمت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان صنایع دستی قرار گیرد اما متاسفانه با کمیاب شدن برخی از این مواد، این تولیدکنندگان با مشکلات زیادی مواجه و بیکار شدند.
وی با مثبت ارزیابی کردن شرایط صادرات صنایع دستی تصریح کرد: چون قیمت ارز و مواد اولیه پایدار نیست، صادرکنندگان این بخش با مشکل مواجه شدند زیرا قراردادهای صادرات صنایع دستی طولانی مدت است.
رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان ادامه داد: نوسان قیمت ها طی یک ماه در پی ثابت نبودن قیمت ارز، صادرکننده ای که باید کالاهای خود را براساس قیمت ارز پیشنهاد دهد با مشکل مواجه و بازارهای خارجی را از دست می دهد.
وی اظهارداشت: دولت باید در زمینه ثابت نگه داشتن قیمت ارز و قیمت مواد اولیه صنایع دستی که در داخل تولید می شود، مدیریت کند.
شیردل با اشاره به این که معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی برای تامین مواد موردنیاز تلاش کرد و تسهیلاتی برای ورود این مواد در نظر گرفت، یادآور شد : مواد اولیه با قیمت بالا به دست تولیدکنندگان می رسد و تولید این صنایع گران تمام می شود.

** قوانین مرتبط با صنایع دستی نیازمند اصلاح است
وی وجود قوانین دست و پاگیر مرتبط با صنایع دستی بخصوص در زمینه تولید منسوجات نقره را یکی دیگر از مشکلات فراروی این صنعت بیان کرد و اصلاح این قوانین را خواستار شد.
رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان به اصلاح قوانین برخی کشورها برای حمایت از صادرات صنایع دستی اشاره و اضافه کرد: برخی کشورها از جمله ترکیه و چین با اصلاح قوانین خود بویژه در زمینه واردات و صادرات فلزات گرانبها توانستند مهمترین رقیب ما در بازارهای جهانی شوند.
به گفته وی این کشورها تعرفه های گمرکی و مالیات مربوط به فلزات گرانبها را حذف و قوانین مرتبط با دریافت مجوزهای بانک مرکزی برای این نوع فلزات را اصلاح کردند تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان منسوجات طلا و نقره با محدودیت مواجه نشوند.
وی ادامه داد : این اقدام ها موجب شد تا این کشورها در زمینه اشتغال و صادرات صنایع دستی به موفقیت های چشمگیری دست یابند.
شیردل با اشاره به اینکه در استان اصفهان در بخش تولید منسوجات نقره و زیورآلات حدود هفت هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم فعالیت داشتند، گفت: بسیاری از آنها به دلیل وجود قوانین دست و پاگیر و مشکلاتی از این دست، شغل خود را از دست دادند.
به گفته وی براساس قوانین موجود واردکننده نقره باید پنج درصد گمرکی و 9 درصد مالیات ارزش افزوده پرداخت و وقتی می خواهد منسوجات نقره را صادر کند باید پیمان سپاری نماید یعنی در قبال میزان صادرات نقره باید نقره خام وارد کند که این قانون مشکلات زیادی را برای صادرکنندگان منسوجات نقره بوجود آورده است.
رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان با اشاره به اینکه هنرمندان صنایع دستی کشور برای فروش منسوجات نقره از کشورهای عربستان، کویت، قطر و امارات درخواست داشته اند، بیان کرد: به دلیل محدودیت قانونی صادرات این منسوجات این بازارها از دست رفت و اکنون این کشورها نیازهای خود را از چین و هند تامین می کنند.
به گفته وی سخت گیری در زمینه صادرات نقره و زیورآلات موجب شده تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور برای شرکت در نمایشگاههای بین المللی نیز با مشکل مواجه شوند.
شیردل یادآور شد: از 15 سال قبل تاکنون برای اصلاح قوانین مربوط به صنایع دستی به مجلس نامه نوشته ایم اما دولت و مجلس آمادگی اصلاح این قوانین را ندارند.
وی وجود باندهای مافیا یی را از دیگر مشکلات صنایع دستی کشور برشمرد.

** شناخت مسئولان و قانونگذاران از صنایع دستی کم است
این استادکار قلمزن با اشاره به آشنا نبودن مسئولان تصمیم گیر به بخش صنایع دستی اظهارداشت: خیلی از رشته هایی که مرتبط با صنایع دستی هست را در دیگر اتحادیه ها قرار دادند و بارها در این خصوص با مسئولان ذیربط مکاتبه کرده ایم اما نتیجه ای حاصل نشد.
وی اضافه کرد: در کمیسیون نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت مصوب شد که تولیدکنندگان منسوجات نقره زیر مجموعه اتحادیه صنایع دستی است اما همچنان این رشته در اتحادیه طلا و جواهر قرار دارد و بسیاری از واحدهای تولیدی صنایع دستی توسط اتحادیه طلا و جواهر تعطیل شده اند.
شیردل ادامه داد : 12 سال است که برای جدا شدن برخی از رشته های صنایع دستی از سایر اتحادیه ها و پیوستن به اتحادیه صنایع دستی تلاش می کنیم اما به نتیجه ای نرسیده ایم.
وی با بیان اینکه مجلس و دولت باید کارشناسانه نسبت به این قضایا برخورد کنند، گفت: اصفهان شهر جهانی صنایع دستی است اما یک نفر از نمایندگان این شهر در فراکسیون صنایع دستی مجلس عضویت ندارند و من مشکلات قانونی صنایع دستی اصفهان را باید با آقای وقتچی که نماینده زنجان است در میان بگذارم.

** واحدهای تولیدی آموزش هنرمندان صنایع دستی را نادیده می گیرند
رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان هماهنگ نبودن برخی نهادهایی که قصد ورود به تولیدات صنایع دستی دارند را موجب عرضه تولیدات بی کیفیت به بازار دانست و افزود: هر دستگاه اعم از دولتی و غیر دولتی که بخواهد مرکز تولید صنایع دستی دائر کند باید هنرمندان آموزش دیده را استخدام کند و چون مسئولیت آموزش هنرمندان از سوی معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی به این اتحادیه تفویض شده است آنها باید برای آموزش هنرمندان به این اتحادیه مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: در برخی موارد نهادها آموزش هنرمندان صنایع دستی که باید زیر نظر اتحادیه انجام شود را نادیده می گیرند و این موضوع به تولید صنایع دستی با کیفیت ضربه زده است.
شیردل با اشاره به اینکه 40 کمیسیون رشته های مختلف صنایع دستی در اتحادیه صنایع دستی اصفهان تشکیل شد، بیان کرد: هر کمیسیون متشکل از پنج استادکار و کارشناس برجسته رشته مربوطه است که کارت مهارت هر هنرمند باید به امضای سه نفر از این استادکاران رسیده باشد تا بتواند مجوز کار دریافت کند.

** حمل و نقل از مشکلات صنایع دستی است
وی محدودیت ها در زمینه حمل و نقل صنایع دستی را از دیگر مشکلات بیان کرد و با اشاره به اینکه حمل و نقل صنایع دستی بیشتر از طریق پست و گمرک انجام می شود، افزود: به عنوان مثال پست مسئولیت ارسال فقط 2 گلدان مینا را می پذیرد و حاضر به پذیرش بیش از این تعداد نیست در صورتی که گردشگران خارجی صنایع دستی تمایل دارند از طریق پست ارسال شود.
رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان از تخته نرد به عنوان یکی از ارزآورترین صنایع دستی کشور نام برد و گفت: پست و گمرک از ارسال این نوع صنایع دستی به خارج از کشور خودداری می کنند و معتقدند که صادرات این کالا مشکل شرعی دارد در حالی که دادگاه از یکسال قبل حکم داد که تخته نرد آلت قمار نیست.

** در تبلیغات صنایع دستی در خارج کم کاری می شود
استاد دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینکه برخی مشکلات بوجود آمده برای صنایع دستی کشور به هنرمندان و برخی نیز به دولت مربوط است ، گفت: هنرمندان طی سال های گذشته به تولید صنایع دستی با کیفیت کمتر توجه کرده و نیازها و رضایت مشتری را کمتر مد نظر قرار داده اند و تنها به فکر فروش تولیدات خود بوده اند.
غلامعلی فیض الهی با بیان اینکه آگاهی از نیاز بازار و سلایق مشتریان برای فروش صنایع دستی بسیار مهم است، افزود: بسیاری از تولیدکنندگان صنایع دستی از بازارهای داخلی و خارجی و سلایق مشتریان شناخت ندارند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: این خیلی بد است که هنرمندان ما در نمایشگاه کشوری حضور یابند که ساکنان آن از صنایع دستی ایران شناختی نداشته باشند.
وی با تاکید به اینکه مسئولان در زمینه تبلیغات صنایع دستی و معرفی آنها به کشورهای خارجی کم کاری کرده اند، بیان کرد: سفارتخانه ها و رایزنان فرهنگی ما در خارج از کشور باید در این زمینه بیشتر تلاش کنند.

** دولت حمایت کند
فیض الهی تصدی گری دولت در صنایع دستی را به سود این رشته دانست و گفت: تصدی گری دولت باعث خواهد شد تا واردات مواد مورد نیاز صنایع دستی افزایش یابد و این مواد با قیمت تعاونی در اختیار هنرمندان قرار گیرد اما اکنون هنرمندان باید مواد مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند.
وی با بیان اینکه گرچه منع تصدی گری دولت در سایر بخش ها موجب تقویت بخش خصوصی می شود، گفت: اما این رویکرد به صنایع دستی کمک نمی کند و به زیان این صنایع است.
این استادکار هنر مینا اضافه کرد : ساخت صنایع دستی هنر است و دولت باید از هنرمندان حمایت کند.

** برای نفوذ در بازارهای جهانی باید برنامه ریزی کنیم
فیض الهی حضور در نمایشگاه های بین المللی برای معرفی صنایع دستی و افزایش صادرات این صنایع را بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: برای نفوذ به بازارهای جهانی از طریق ورود به نمایشگاه های بین المللی باید برنامه داشته باشیم.
وی وجود قوانین سخت گیرانه را عامل بازدارنده برای حضور هنرمندان در نمایشگاه های بین المللی دانست و تصریح کرد: متاسفانه قوانین گمرکی مانع حضور هنرمندان ایران در نمایشگاه های بین المللی می شود.
استاد دانشگاه هنر اصفهان ادامه داد: براساس قوانین موجود، گمرک در صورتی به هنرمندان اجازه خروج آثار برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی را می دهد که این اجناس به داخل کشور بازگردانده شود.
وی بروز این مشکلات را ناشی از شناخت نداشتن قانونگذاران و مسئولان گمرک از صنایع دستی بیان کرد و گفت: تعجب آور است که از صادرات بخش بزرگی از تولیدات صنایع دستی به دلیل شناخت نداشتن مسئولان گمرک نسبت به این صنایع، جلوگیری می شود.
فیض الهی اجرای قانونی با عنوان پیمان ارزی در دولت سازندگی را یادآور شد و افزود: در آن زمان به دلیل آگاهی نداشتن مسئولان از صنایع دستی، قانونی اعمال شد که نتیجه آن ترجیح دادن بازارهای چین و هند به بازار ایران از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس بود و موجب شد تا این بازارها را از دست بدهیم.

** قرار گرفتن رشته های صنایع دستی در صنوف دیگر اشتباه است
وی قرار گرفتن رشته های صنایع دستی در اتحادیه های سایر صنوف را اشتباه دانست و تصریح کرد: برخی از اتحادیه هایی که صنایع دستی به آنها واگذار شده است نمی توانند درباره تولیدات و منسوجات این صنایع اظهارنظر کارشناسی کنند.
این استادکار مینا با اشاره به اینکه در برخی موارد این اتحادیه ها پس از بروز اختلاف برای نظر کارشناسی به اتحادیه صنایع دستی مراجعه کردند، گفت: چگونه اتحادیه ای که نمی تواند درباره یک رشته صنایع دستی اظهار نظر کارشناسی داشته باشد به عنوان متولی این رشته در نظر گرفته شده است.

*** کاهش صادرات صنایع دستی تقاضا را کاهش می دهد
استاد دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینکه افزایش قیمت مواد اولیه با کیفیت صنایع دستی ارتباط مستقیم دارد، تصریح کرد: کاهش صادرات صنایع دستی، تقاضا را کاهش می دهد و به دلیل اینکه قدرت خرید در داخل کم است، تولید کننده مجبور است که قیمت را کاهش دهد.
وی اظهارداشت: چنانچه تولیدکننده مواد اولیه را با قیمت بالا خریداری کرده باشد، کاهش قیمت محصول باعث می شود تا قیمت تمام شده تولید گران تمام شود.
فیض الهی بیان کرد : این روند موجب می شود تا تولید کننده مجبور شود از مواد اولیه با کیفیت بالا برای ساخت یک کالا استفاده نکند بنابراین تولید صنایع دستی با کیفیت بالا تحت تاثیر قرار می گیرد.
وی آموزش و مهارت را در تولید صنایع دستی با کیفت بالا بسیار موثر دانست و گفت: متاسفانه برخی از نهادها از جمله زندان ها و کمیته های امداد برای اشتغالزایی مددجویان خود اقدام به راه اندازی واحدهای تولید صنایع دستی کردند و از مددجویانی که 2 روز صنایع دستی آموزش دیده اند را برای تولید این صنایع به کارگیری می کنند و تولیدات آنها ارزش هنری ندارد و به هنر ضربه می زند.

** صنایع دستی به حمایت مجلس نیاز دارد
استاد دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه صنایع دستی با مشکلات قانونی بسیاری مواجه است، گفت: برای اصلاح این قوانین به کمک نمایندگان مجلس نیاز است.
وی با گلایه از نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنها تاکنون یک بار هم نشست های کارشناسی را با هنرمندان صنایع دستی برگزار نکرده اند و نسبت به این صنعت نظری ندارند.
فیض الهی با بیان اینکه صنایع دستی اصفهان در هیچ دوره ای از تشکیل مجلس شورای اسلامی حمایت نشده است، افزود: نمایندگان اصفهان چون از صنایع دستی شناختی ندارند به همین دلیل یک بار از تریبون مجلس مشکلات این صنف را مطرح نکرده اند.

** حل مشکلات صنایع دستی فراتر از اختیارات میراث فرهنگی است
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در این میزگرد ایرنا حل برخی از مشکلات صنایع دستی را فراتر از حیطه این سازمان دانست و گفت: صادرات منسوجات طلا و نقره از حیطه اختیارات این سازمان خارج است و به سیاست های کلان پولی و ارزی کشور مربوط می شود.
جعفر جعفرصالحی اظهارداشت: براساس ماده 13 و بند 6 قانون بانک مرکزی، سیاستگذاری کلان برای خرید و فروش طلا، نقره و فلزات گرانبها بر عهده این بانک است.
وی با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات در زمینه فلزات گران بها می تواند تا چند برابر ارزش آن فلز برای کشور درآمدزایی داشته باشد، گفت: آمار فعالان بخش منسوجات نقره و زیورآلات گسترده نیست و این آمار بطور کامل مشخص است بنابراین بانک مرکزی می تواند فعالیت آنها در زمینه واردات و صادرات آن را کنترل کند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث اصفهان بیان کرد: حل این مشکلات در گرو آن است که مسئولان بانک مرکزی طی نشست هایی با دست اندرکاران صنایع دستی توجیه شوند.

** معافیت های گمرکی برای صنایع دستی در نظرگرفته شود
جعفر صالحی با بیان اینکه باید معافیت های گمرکی برای واردات و صادرات صنایع دستی در بخش فلزات گرانبها در نظر گرفته شود، گفت: معتقدیم صنایع دستی در بخش گمرک و بانکی باید با نگاه ویژه ای مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه پیش از سال 96 پشتوانه قانونی برای صنایع دستی وجود نداشت، اظهارداشت: اما با تصویب قانون حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنعت فرش در اواخر سال 96 این امیدواری بوجود آمد که مطالبات قانونی فعالان صنایع دستی با جدیت بیشتری پیگیری شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان گفت: در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید وارد عمل شود و تسهیلاتی را برای واردات مواد اولیه صنایع دستی و صادرات آن در نظر گیرد.

** دولت نباید رقیب بخش خصوصی شود
وی درباره تصدی گری دولت در زمینه صنایع دستی بیان کرد: پیش از این معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در این استان کارگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی داشت اما به عنوان یک بخش دولتی، رقیب بخش خصوصی شده بود.
جعفرصالحی با اشاره به اینکه کار مردم را باید به مردم واگذار کرد تا دولت رقیب بخش خصوصی نشود، گفت: با این رویکرد، دولت خود را از تصدی گری در صنایع دستی کنار کشید.

** خلاء دولت برای تامین مواد اولیه صنایع دستی احساس شد
وی با اشاره به اینکه طی ماه های اخیر نوساناتی در زمینه قیمت مواد اولیه صنایع دستی بوجود آمد، تصریح کرد: اگر سازمان صنایع دستی برای تامین مواد اولیه وارد عمل نشود، مشکلات در این زمینه افزایش می یابد و به همین دلیل از پنج ماه قبل همراه با اتحادیه ذیربط فعالیت خود برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان این بخش را آغاز کردیم.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ادامه داد: در این راستا، اولین محموله مفتولی بزنجی به وزن چهار تُن برای توزیع بین خاتم سازان تحویل نماینده این معاونت میراث فرهنگی استان شد و اتحادیه صنایع دستی استان را موظف کرده ایم که بر توزیع این مواد نظارت کند تا با قیمت مناسبی در اختیار خاتم سازان قرار گیرد.
جعفرصالحی با بیان اینکه تامین مواد اولیه واحدهای تولید کننده صنایع دستی از سوی این معاونت ادامه خواهد یافت ، گفت: ما برای تامین سایر مواد صنایع دستی از جمله مینا و کاشی سازی سنتی، فرش، پارچه و قلمزنی برنامه داریم.
وی تصریح کرد: تامین مواد اولیه وظیفه معاونت صنایع دستی نیست بلکه این معاونت تسهیل گر است و برای حل مشکلات صنایع دستی به همکاری سایر دستگاهه ا نیاز دارد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ایجاد تسهیلات برای هنرمندان این صنایع را از دغده های این معاونت بیان کرد و گفت: در حال پیگیری بیمه هنرمندان صنایع دستی هستیم تا بار دیگر بیمه این هنرمندان برقرار شود.

** از ظرفیت های شهرهای خواهرخوانده اصفهان استفاده نشد
وی با اشاره به اینکه اصفهان 15 شهر خواهر خوانده دارد، تصریح کرد: نتوانسته ایم از ظرفیت شهرهای خواهرخوانده برای صنایع دستی استفاده کنیم.
جعفرصالحی با اشاره به اینکه هیات های تجاری اصفهان از سوی اتاق بازرگانی این شهر به خارج از کشور اعزام می شوند، گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا هنرمندان بتوانند همراه با این هیات ها برای معرفی صنایع دستی اصفهان به جهانیان اعزام شوند.
وی با اشاره به اینکه حدود 10 درصد جمعیت شهر اصفهان بصورت مستقیم و حدود 20 درصد بصورت غیر مستقیم از صنایع دستی ارتزاق می کنند، اظهارداشت: این آمار قابل ملاحظه است بنابراین باید دستگاه ها و نهادهای دیگر به صنایع دستی و فعالان این بخش نگاه مهربانانه داشته باشند.

** برای توسعه صنایع دستی نهادها باید هم افزایی کنند
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در ادامه به ارتباط دستگاه های اجرایی با این معاونت اشاره کرد و گفت: حد و مرزهای دستگاه ها در استان به درستی تعریف نشده است و این ضعف در ارتباط با صنایع دستی اصفهان وجود دارد.
وی تصریح کرد: احساس می شود در بسیاری از موارد در زمینه صنایع دستی این موضوع دچار مشکل است.
جعفرصالحی با اشاره به اینکه فعالیت های مرتبط با صنایع دستی بین دستگاهی است، اضافه کرد: دستگاه های استان برای انجام هر رویدادی که مرتبط با صنایع دستی اصفهان است باید با معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی هماهنگ باشند.
وی با استقبال از فعالیت دستگاه ها در حوزه صنایع دستی گفت: این دستگاه ها باید با معاونت صنایع دستی این اداره کل هماهنگ باشند تا از هدر رفتن انرژی و هزینه جلوگیری شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ظرفیت های این استان برای تولید و عرضه صنایع دستی را بالا ارزیابی کرد و افزود: اما در بحث های اجرایی متاسفانه دستگاه ها جزیره ای عمل می کنند.
وی درباره ضعف تبلیغاتی برای معرفی صنایع دستی اصفهان به جهانیان گفت: ما در حد بضاعت خود برای تبلیغ صنایع دستی تلاش کرده ایم اما برای تبلیغ این صنایع به سایر ملت ها به همکاری سایر دستگاهها از جمله وزارت امور خارجه و رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور نیاز داریم.
جعفرصالحی درباره اقدام های معاونت صنایع دستی اداره کل میراث برای پیوستن رشته های صنایع دستی که در اتحادیه های صنفی دیگر قرار داده شده اند به اتحادیه این صنف، گفت: طبق اعلام اتحادیه صنایع دستی استان 14 رسته صنایع دستی به سایر اتحادیه های صنفی واگذار شده است.
وی اظهارداشت: برای پیوستن این رسته ها به اتحادیه صنایع دستی استان یک ماه قبل با اداره صنعت، معدن و تجارت مکاتبه کردیم و منتظر پاسخ هستیم.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان درباره اقدام برای جلوگیری از عرضه صنایع دستی بی کیفیت گفت: دستگاهها قبل از هرگونه فعالیت در زمینه صنایع دستی باید مجوز خود را از این معاونت دریافت کنند و در مواردی از ادامه فعالیت برخی از واحدهای تولیدی فاقد مجوز وابسته به ارگان ها و یا بخش خصوصی جلوگیری کرده ایم.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در عین حال گفت: هنرمندان و فعالان صنایع دستی باید چشم و گوش این معاونت و اتحادیه صنف خود باشند و در صورت مشاهده تخلف موارد را گزارش کنند.
به گزارش ایرنا، از 602 رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا 299 مورد مربوط به ایران و از این تعداد 196 رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.
استان اصفهان یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران محسوب می شود و تزئینات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از حدود قرنها پیش تا دوره معاصر به مناره ها، مساجد، قصرها و بناهای تاریخی جلوه ای خاص و جذاب بخشیده است.
همچنین هنرهای زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری و تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به جایگاه بی بدیل هنر اصفهان گواهی می دهد.
علاوه براین صنایع دستی این استان همچون خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.
شورای جهانی صنایع دستی، روز چهاردهم شهریور 94، اصفهان را از بین شش شهر جهان که نامزد ثبت جهانی صنایع دستی شده بودند به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزید.
بر اساس آمار گمرک ایران در 6 ماهه اول سال جاری بیش از 107 میلیون دلار صنایع دستی داشتیم که این آمار رشد 9،5 درصدی نسبت به 6 ماهه ابتدایی سال 96 را نشان می دهد.
کارشناسان امر اظهارامیدواری می کنند با حمایت های بیشتر دولت، فروش صنایع دستی در داخل و صادرات آن به خارج در آینده نه چندان دور به مرز 2 میلیارد دلار در سال برسد.

خواندن 671 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.