جهش تولید

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 90 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

امین اموال اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت کاشی تاریخی بقعه امامزاده حسن بن موسی (ع)- میرنشانه که پیش تر دزدیده شده بود، خبر داد.

کاشی تاریخی بقعه امامزاده حسن بن موسی (ع) مرمت شد

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 13:35

گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان حاکی است، فاطمه سلیمانیان روز شنبه در این زمینه گفت: این کاشی تاریخی بخشی از کاشی کاری های بنای اصل ورودی بقعه تاریخی امامزاده حسن بن موسی (ع)- میرنشانه است که در جریان دزدی، دچار آسیب شده بود.


وی با اشاره به نصب کاشی در سر جای اصلی پس از مرمت اصولی افزود: بر روی این کاشی تاریخی لاجوردی رنگ با سوره توحید در کادر دور و انتهای آن تاریخ 716 هجری قمری و در کادر وسط 'عمل علی ابن محمد' نقش بسته است.n83159457 72759933
معاون مدیرکل و رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز بیان کرد: کارشناس مرمت دانشکده مرمت دانشگاه اصفهان یک ماه برای ترمیم آسیب دیدگی این شی تاریخی زمان اختصاص داد.
مهران سرمدیان یادآور شد: کاشان مسجدهای تاریخی بسیاری دارد که جز عبادت، به عنوان آرامگاه هم استفاده می‌شدند؛ بقعه و مسجد میرنشانه یکی از آنها و مدفن مشاهیری چون شیخ ابوسعید (امام جمعه وقت کاشان) و حاج میرزا ابوالقاسم مجتهد می باشد.
وی همچنین عنوان کرد: سقف زیر گنبد با کاشی‌های معرق کاری شده، به زیبایی تزیین شده که نمای درونی بقعه و مسجد میرنشانه را جذاب ‌کرده است.
معاون مدیرکل و رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان اضافه کرد: روی مزار این آرامگاه، صندوق چوبی منبت کاری قرار دارد که بر روی کتیبه ‌های اطراف آن تاریخ 978 هجری قمری به همراه حکاکی آیات قرآنی به چشم می خورد.
بقعه امامزاده حسن بن موسی (ع) در سال 1353 با شماره 971 در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیده است.

خواندن 214 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.