جهش تولید

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 161 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آسمان پایتخت عراق، هم در مظلومیت شهدا اشک ریخت و باران هم گواهی داد که خدای آسمان ها و زمین نیز همان گونه که در قرآن وعده داده، جنایتکاران و کافران را عذابی سخت خواهد داد.

اشک بغداد در آمد

یکشنبه, 15 دی 1398 ساعت 11:32

امروز آسمان پایتخت عراق، هم در مظلومیت شهدا اشک ریخت و باران هم گواهی داد که خدای آسمان ها و زمین نیز همان گونه که در قرآن وعده داده، جنایتکاران و کافران را عذابی سخت خواهد داد.

روز تاریخی بغداد، امروز به ثبت رسید همه آمده بودند و خیابان های محل تشییع جای سوزن انداختن نداشت و بسیاری بر بالای پشت بام ها و ساختمان های بلند، میدان «حریه» چشم ها را به دوردست خیره کرده و در انتظار پیکرهای سرداران شهید بودند.

میدان حریه و پل دو طبقه در منطقه کراده تا دروازه منطقه امنیتی سبز در نزدیکی سفارتخانه آمریکا که در آن سوی رودخانه دجله واقع شده، مملو از جمعیت سوگوار بود.

در هر گوشه ای تجمعی بود و بر سوگ سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و همراهان شهیدشان می گریستند.

برخی از مردم به رسم دیرینه عراقی ها، اشعار حماسی می خواندند و «هوسه» (پایکوبی عراقی) به نشانه رجزخوانی برگزار می کردند.

زنی که خود را مادر شهید «محمد صالح الذهیباوی» یکی از شهدای الحشد الشعبی معرفی می کرد، در گوشه ای از خیابان رجز می خواند و برای سرداران شهید شعر می سرود.

او در اشعارش خود را باصلابت نشان می داد اما مردمی که دورش حلقه زده بودند نمی توانستند با شنیدن اشعار و رجزخوانی هایش گریه نکنند.

یکباره آوای شیپورها و موزیک رسمی عزا به نشانه ورود پیکرها در محل تشییع به صدا در آمد و به محض مشاهده پیکرهای شهدا، اشک ها ناخودآگاه در چشم ها حلقه بست.

خودرو حامل پیکر شهید ابومهندس که در پرچم عراق پیچیده شده بود، جلوتر حرکت می کرد و «احمد الاسدی» از فرماندهان سابق الحشد الشعبی و هم‌رزم ابومهدی المهندس با دیده های گریان بر سر پیکر شهید ایستاده بود.

خودرو حامل پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که مزین به پرچم جمهوری اسلامی ایران بود را نیز «حسن السالم» نماینده پارلمان و از اعضای برجسته گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق همراهی می کرد.

حسن سالم با دیده هایی که لحظه ای از اشک قطع نمی شد، مردم را با شعار «حاج قاسم سلیمانی در حق ملت عراق کوتاهی نکردی ...تشکر تشکر» برای سوگواری به جوش و خروش می آورد.

پیکرهای مطهر که از کنار دسته های در هم تنیده مردم عبور می کردند، ناله ها از حنجره بیرون می زند و باران اشک از دیدگان سرازیر می شد و جمعیت به صورت خودجوش شعارهایی در قدردانی از شهدا سر می دادند.

یک بلندگو سوار بر خودرو نیز که از ساعات اولیه صبح پیکرهای شهدا را از کاظمین تا بغداد همراهی کرده بود، با شعارها و خطبه های کوتاه حماسی، مردم را با رشادت ها و خدمات این سرداران شهید به عراق و ملت های منطقه آگاه می کرد.

فریاد «کلا کلا آمریکا»، «کلا کلا اسرائیل»، «کلا کلا آل سعود»، کلا کلا آل سعود و «کلا کلا بعثیه» لحظه ای در طول مسیر تشییع پیکرهای شهدا قطع نشد.

یکی از شعارهایی که تشییع کنندگان را به وجد آورد، این بود: «بین ما و آمریکا خون‌خواهی است/هرکس می ترسد کنار بکشد.»

شعاری دیگری که اشک از چشمان تشییع کنندگان سرازیر کرد، این بود که «دستی که موصل را آزاد کرد، حیف شد که در بغداد افتاد» که اشاره به رشادت های این سرداران شهید در مبارزه با تروریسم و نقش آنها در آزادی موصل داشت اما سنت الهی حکم کرد که در اطراف فرودگاه بین المللی بغداد به دستور شرورترین خلق خدا (دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا) شهید شوند.

در مراسم مردمی امروز شخصیت های رسمی و سیاسی که برخی از آنها مثل «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد یا «هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر که از همرزمان این سرداران شهدا بود نیز حضور داشتند.

وقتی تشییع کنندگان متوجه شدند «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نیز در مراسم حضور یافته، دور او را احاطه کردند و فریاد می زدند: «آقای نخست وزیر خروج نیروهای آمریکایی ها را از تو می خواهیم.»

برخی از تشییع کنندگان خشمگین نیز با بغض در گلو فریاد گلایه آمیز سر می زدند که «چرا در برابر فشار آمریکایی ها حاضر به استعفا شد.»

هادی العامری که از او به عنوان شیخ مجاهدین عراقی یاد می شود، وقتی وارد جمع تشییع کنندگان شد، جمعیت زیادی او را احاطه کردند تا عطر و بوی سرداران شهید را از بدن هم‌رزم شهدا استشمام کنند.

بسیاری از جوانان به او می گفتند: «ابوحسن! (کنیه هادی العامری) ما آماده شهادت و حمله به نیروهای آمریکایی هستیم.»

عده ای نیز فریاد می زدند: «خروج نیروهای آمریکایی را از شما می خواهیم.»

هادی العامری در ادامه مسیر به همراه تعدادی از فرماندهان مقاومت مانند «حامد الجزائری» (سرایا خراسانی)، «ریان الکلدانی» مجاهد مسیحی و فرمانده سابق گروه «بابلیون» بر پشت وانتی سوار شده و به پیکرهای شهدایی که از برابر او عبور می کردند، ادای احترام می کرد.

گرداگرد خودرویی که او بر پشت آن سوار بود، جمعیت لحظه ای از موج زدن و درخواست های مکرر برای اخراج نیروهای آمریکا و بستن سفارتخانه اش، آرام و قرار نداشت.

العامری به همراه فرماندهان گروه های مقاومت در انتهای تشییع، بر آخرین خودرو حامل پیکر یکی از شهدای حادثه فرودگاه بغداد سوار شد و در تقاطع دانشگاه بغداد، به اصرار تشییع کنندگان، شروع به سخنرانی کرد.

العامری سوگند یاد کرد که انتقام خون شهدای مقاومت را می گیرد و گفت که از همه جریان های سیاسی می خواهد که در جلسه آتی پارلمان حضور یابند تا به خواست این ملت داغدار، مصوبه خروج نیروهای آمریکایی تصویب شود.

این سخن مانند آب پاکی بود که دل های داغدار تشییع کنندگان را در انتهای مراسم، کمی آرام کرد و همه در حمایت از العامری شعار معروف «علی ویاک علی» (امیرالمومنین علی (ع) پشت و پناهت است) سر دادند.

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی، «همام الحمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی، «خالد الملا» رییس جماعت علمای اهل سنت، تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی، سران عشایر، شخصیت ها و مقامات به علاوه مردم و مجاهدین الحشد الشعبی و گروه های مقاومت اسلامی عراق در مراسم به یادماندنی تشییع امروز حضور داشتند.

بلندگوی همراه مراسم تشییع نیز در پایان مراسم این خطبه کوتاه را پخش کرد: «سیاسیون و نمایندگان پارلمان که برخی از آنها در مراسم تشییع حضور دارند، بدانند که اگر مصوبه اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان تصویب نشود، این مردم داغدار، قبل از آمریکایی ها انتقام خون سرداران شهید را از نمایندگان پارلمان می گیرند.

در این سخنرانی کوتاه همچنین تأکید شد که اگر پارلمان و دولت عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی اقدام جدی نکند، مقاومت اسلامی عراق گزینه های دیگری برای اجبار آمریکایی ها برای خروج از عراق به کار خواهد بست.

جمعیت، بر خلاف آنچه برگزارکنندگان آیین تشییع تصور می کردند، بیشتر از حد انتظار بود و برای همین، مراسم تشییع که از حوالی ساعت ۱۱ صبح شروع شد تا ساعات ۱ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر به طول انجامید.

بسیاری از همرزمان سرداران شهید و مردم تشییع کننده ترجیح دادند که‌ پیکرهای مطهر را تا کربلا همراهی کنند و در مراسم تشییعی که قرار است در بین الحرمین و سپس حرم امیر مؤمنان علی (ع) در نجف اشرف برگزار شود، شرکت کنند.

مردم بغداد و پیش از آن اهالی کاظمین امروز شنبه در حق شهدای مقاومت سنگ تمام گذاشتند.

خواندن 90 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.