جهش تولید

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 63 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

محمود واعظی گفت: من تعجب می‌کنم که چگونه به این بحث دامن زده شده است . ممکن است هر فردی جایی حرفی زده باشد ولی استعفا زمانی قطعی می‌شود که تقدیم رئیس جمهور شود و چنین استعفایی تحت هیچ شرایطی برای ما نیامده است.

واعظی: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح مربوط به FATF را تصویب نکند باید نتیجه آن را بپذیرد

چهارشنبه, 24 بهمن 1397 ساعت 21:56

به گزارش جماران، محمود واعظی امروز چهارشنبه و پس از پایان نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من تعجب می‌کنم که چگونه به این بحث دامن زده شده است . ممکن است هر فردی جایی حرفی زده باشد ولی استعفا زمانی قطعی می‌شود که تقدیم رئیس جمهور شود و چنین استعفایی تحت هیچ شرایطی برای ما نیامده است.
وی اضافه کرد: امروز هم از آقای رئیس جمهور سوال کردم گفتند از ایشان چیزی دریافت نکردم و ایشان ( وزیر ارشاد) کارشان را جدی انجام می‌دهند و از (خود)ایشان هم سوال کردم که آیا استعفای برای ما فرستاده اید گفتند نه .
ریییس دفتر رییس جمهوری درباره مصوبات امروز هیئت دولت هم گفت: در جلسه امروز هیئت دولت تقریباً همه وقتمان را گذاشتیم برای آنچه که مردم روز دوشنبه در راهپیمایی در سراسر کشور حضور حماسی داشتند و اینکه انصافاً به دنیا نشان دادند که ایران ایرانی است که اگر پای خارجی مطرح باشد و اگر تهدید دشمن مطرح باشد همه جدای از این که به نوعی ممکن است اختلاف سلیقه هم باشد در مقابل آن خواهند ایستاد.
واعظی در بخش دیگر از گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اصلاح ساختار گفت: آنچه مطرح هست در ارتباط با دستوری است که مقام معظم رهبری در آستانه تقدیم بودجه سال 98 به مجلس شورای اسلامی دستور دادند که ما در جلسه سران سه قوه درباره بودجه کار اساسی انجام دهیم که ماندگار باشد.
وی با بیان اینکه این کار شروع شده است،اظهارداشت: آنچه که آقای دکتر لاریجانی در سفر قم مطرح کردند بیشتر عطف به مسئله بودجه می شود یعنی اینطور نیست که ساختار کل دولت یا کشور باشد بلکه بیشتر بحث بودجه است.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری نشست ورشو را ' بسیارعجولانه بدون برنامه‌ریزی قبلی از سوی آمریکا' ارزیابی کرد و افزود:همه افکار عمومی دنیا شاهد بودند آقای پمپئو در سفری که به هشت کشور داشت،ابتدا دنبال این بود که اجلاسی در سطح سران علیه ایران برگزار کند که این اتفاق نیفتاد.
واعظی اضافه کرد: اینها قدم به قدم عقب نشینی کردند حتی الان در سطح وزرای خارجه هم در حدی که آنها انتظار داشتند بویژه از کشورهای بسیار صاحب‌نظر و معتبر شرکت نکردند و نهایتا اسم آن را به موضوعات صلح و ثبات در منطقه عوض کردند.
وی ادامه داد: کشورهایی که در این نشست حضور یافته‌اند قاعدتاً نمی‌توانند در یک اجلاسی درباره مسائل بسیار پیچیده ای که در منطقه هست ،در یک جلسه بسیار کوتاه راه حل پیدا کنند و خودشان هم می‌دانستند که به توافق نمی‌رسند و اعلام کردند که ما بیانیه پایانی که اجماع شرکت‌کنندگان باشد نخواهیم داشت و صرفا میزبان بیانیه می دهد.
واعظی با بیان اینکه لهستان بعنوان میزبان این نشست کاره ای نیست گفت: این بیانیه را آمریکا می نویسد و همان حرف هایی می زند که آمریکایی ها همیشه درباره منطقه و ایران زده اند و خریداری هم نداشته است.
رییس دفتر رییس جمهوری این نشست را بیشتر یک شوی تبلیغاتی عنوان کرد که هیچ اعتبار سیاسی در عرصه بین الملل نخواهد داشت و افزود: از طرف دیگر آمریکایی ها هدف‌گذاری شان این است که بین اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اتحادیه شکافی به وجود بیاورند.از این روعملاً ما حسابی برای اجلاس ورشو باز نکردیم و خیلی هم جدی نمی دانیم.
واعظی با اشاره به سفر فردای رییس جمهوری به سوچی روسیه خاطرنشان کرد: خوشبختانه خود ما در منطقه کارهای اساسی انجام می‌دهیم فردا صبح آقای رئیس جمهور به روسیه سفر خواهند داشت و در آنجا ملاقات‌هایی با آقای اردوغان و آقای پوتین دارند و هم در اجلاس سه جانبه قرار است مسائل سوریه را بررسی کنیم.
وی تصریح کرد:ما فکر می کنیم کشورهایی که در منطقه هستند برای منطقه دل می‌سوزانند و سیاست ما که سیاست صلح ثبات و آرامش در منطقه است،بهتر می توانیم کارهای مان را پیش ببریم.
رییس دفتر رییس جمهوری یاداورشد:آنچه که روند آستانه انجام می دهد و سه جلسه ای که در گذشته سران سه کشور داشتند تاثیراتش هم در مبارزه با داعش و هم امنیت منطقه و سوریه به مراتب بیشتر بوده است. ما می خواهیم در عمل نشان دهیم اگر قرار است در منطقه کار اساسی انجام شود بدون کشورهای تاثیرگذار و بازیگران اصلی منطقه کشورهای دیگر نمی توانند از دور برای منطقه نسخه بپیچند.
واعظی یادآورشد: در نشست سوچی هم با آقای پوتین هم آقای اردوغان درباره روابط اقتصادی ،مسائل منطقه و بین المللی بحث و تبادل نظر می کنیم و اجلاس سه جانبه هم موضوعات خاص خودش را دارد.
** حضور رییس جمهور در جلسه مجمع تشخیص مصلحت
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و اینکه آیا آقای رییس جمهوری در این نشست حضور خواهند داشت، گفت: آنقدر که من مطلع هستم آقای رئیس جمهور روز شنبه برنامه های دیگری دارند.
واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست روز یکشنبه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و اینکه آیا عدم تصویب این لوایح تاثیری در سازوکار مالی اروپا(ساحات) خواهد داشت گفت: به هر حال از چهار لایحه ( مرتبط با اف ای تی اف) دو لایحه تصویب شده و دوستان ما هم در وزارت خارجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور دنبال این هستند که آنچه تاکنون انجام شده است را بتوانند با طرف‌های مقابل تعامل کنند که برای ما وضعیت نامناسبی پیش نیاید.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای انتخاب سخنگو برنامه ای ندارد گفت: چرا برنامه دارد و دو سه گزینه مطرح هستند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازار سال نو اظهارداشت: درباره این موضوع هم در جلسه امروز قرار شد وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های ذیربط زودتر از سال های گذشته برای مردم برنامه‌ریزی کنند که اقلام و نیازمندی های مردم هم بیشتر تهیه و توزیع شود هم با قیمت مناسب تری مستقیم دست مردم برسد.
واعظی همچنین درباره برخی شعارهای مخالف دولت در راهپیمایی روز 22 بهمن گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند راهپیمایی مکان تسویه‌حساب نیست بیشتر وحدت و همدلی هست و همه باید در همین مسیر گام بردارند. واعظی اضافه کرد: مقام معظم رهبری تکلیف را مشخص فرمودند و خیلی روشن از همه خواستند که هر کس با هر سلیقه و هر نظری که دارد به احترام انقلابمان و احترام به چهل سال فداکاری که انجام شده در راهپیمایی شرکت کند که نمادی از وحدت و صمیمیت باشد و پیام روشنی باشد به دشمنان ما و کسانی که همواره امید بسته بودند ما چنین جشنی نداشته باشیم.
وی در عین حال گفت: تعداد بسیار کم و معدودی هستند که این کار را انجام دادند و ما نمی‌توانیم آن را به همه مردم تسری دهیم .من هم ندیدم که کار سازماندهی شده ای انجام شده باشد ولی بالاخره همیشه آدم های کمی بد سلیقه و کج سلیقه وجود دارد و فکر می‌کنم قضاوت این را باید در اختیار خود مردم بگذاریم و مردم ببینند که چه کسی به دستورات رهبری بیشتر عمل می کند و چه کسانی ادعا می کنند ولی عمل نمی کنند. 
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که ممکن است در آینده هم شاهد چنین رفتارهایی باشیم،خاطرنشان کرد: بالاخره گروهی هستند که این کارها را می کنند. در قم هم شاهد بودیم که سخنرانی های بی پایه و اساس تفرقه انگیز مطرح کردند و ما فکر می کنیم اینها کسانی هستند که نه شرایط مملکت را می دانند و نه دشمن را می‌شناسند نه طرفدار مردم هستند.
وی با بیان اینکه اینها در ذهنیات خودشان زندگی می کنند افزود: امروز اگر بخواهیم مشکل مردم حل شود همه باید دست به دست هم دهیم همه سران سه قوه، نهادهای انقلابی و ارگان‌های مختلف. و اگر با هم باشیم می‌توانیم مشکلات مردم را حل کنیم اگر تفرقه داشته باشیم آن کسی که ضرر می کند مردم هستند.

خواندن 168 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.