fajr 1400 01

انتخابات 1400

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 34 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

چیزی حدود ۶۰ سال پیش؛ درست زمانی که ما شروع کردیم بازار پر از گلاب‌های سوریه، لبنان و قبرس بود. ما برای حضور در بازار، گلاب ربیع را با قیمت ارزان، وارد بازار کردیم.

ما به چین هم گلاب صادر می‌کنیم

یکشنبه, 21 مهر 1398 ساعت 13:30

در شهر گل‌ و بلبل متولد شده و عمری است که به گلاب‌گیری مشغول است.

موسس و بنیان‌گذار مجموعه ایران گلاب مرغوب،  که برند ربیع را ۶۰ سال پیش به ثبت رسانده است، اما می‌گوید که نیاکان او از ۱۲۰ سال پیش، به این حرفه اشتغال داشته‌اند و شرکت او در حقیقت «گلاب‌گیری سنتی» را به « گلاب‌گیری»  صنعتی تغییر داده است.

اگر بشود درباره سلاطین این حرفه حرفی زد، مجید راهب را بدون هیچ اغراقی باید سلطان گلاب جهان نامید.

عطر گلاب ربیع در تمام خاورمیانه و آسیا پیچیده است و امروزه آوازه شهرت ربیع مرزها را درنوردیده و دامنه صادرات آن به ژاپن و چین هم رسیده است.

اگر کسی در اردیبهشت ماه به کاشان سفر کند و کارخانه گلاب ربیع را از نزدیک نبیند! عمری را از دست داده است.

کودکی‌ام در میان  عطرگل‌ها گذشت

رئیس هیات مدیره شرکت ایران گلاب به مجله کارخانه‌دار می‌گوید:

کودکی من مثل بیشتر بچه‌های قمصر در میان گلستان‌ها و پارچ های گلاب‌گیری گذشت.

البته چون پدرم آدم روشنفکری بود توانستم دبیرستان را در تهران تمام کنم و در رشته مدیریت صنعتی در آلمان تحصیلاتم را ادامه بدهم.

پدر کارگاه گلاب‌گیری داشت. با آغاز فصل گل، دیگ‌های بزرگی روی اجاق‌های هیزمی قرار می‌گرفت. لوله‌هایی از جنس نی این دیگ‌ها را، به پارچ‌هایی متصل می‌کردند. این پارچ‌ها در جوی آب قرار می‌گرفتند تا بخار به‌دست آمده از  به جوش آمدن گلها، زودتر به مایع تبدیل شود که در واقع همان گلاب اصل قمصر بود.

غالباً هیزم‌های مورد نیاز برای جوش آوردن گل‌ها، نیمی از فضای کارگاه را می‌گرفت. اینها همه وسایل کار پدر و سایر گلاب‌گیران کاشانی بود که با سختی فراوان و به قولی با دود خوردن های زیاد، محصول عطر و گلابشان را تولید و در تمام کشور توزیع می نمودند و من همیشه فکر می‌کردم باید راهی پیدا کنم تا کار تولید راحت‌تر انجام شود.

دختر برند ما با حجاب شد و حذف شد!

آنچه من با نام تجاری ایران گلاب آغاز کردم در اصل از اوایل۱۳۴۰ بود که گلاب را به عربستان، کویت و دبی صادر کردیم.

چیزی حدود ۶۰ سال پیش؛ درست زمانی که ما شروع کردیم بازار پر از گلاب‌های سوریه، لبنان و قبرس بود. ما برای حضور در  بازار، گلاب ربیع را با قیمت ارزان، وارد بازار کردیم.

نقطه شروع برند زمانی بود که رئیس اتاق بازرگانی منطقه شرقیه عربستان، به نام ابراهیم صالح‌العطا برای ما یک برند انتخاب و برای طرح لیبل برند، عکس یک دختر خانم را قرار داد که چند شاخه گل در دست داشت.

ما این گلاب را  در مدت کوتاهی توانستیم علاوه بر عربستان سعودی به دبی و کویت نیز صادر کنیم و جواب گرفتیم و استقبال خیلی خوبی از آن شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی چون عکس دختر بی‌حجاب بود ، برایش کلاه پوشاندیم و کم‌کم چهره دختر را از لیبل‌ها حذف کردیم.

ما برای معرفی برند خود هزینه‌های زیادی  می‌کردیم و در تمام نمایشگاه‌های کشور­های حوزه خلیج فارس به طور مستمر شرکت می‌کردیم.

کم‌کم دولت‌های حوزه خلیج فارس، گلاب‌هایی را که از سایر کشورها دیگر می‌آمد و حاوی اسانس بود را رد کردند و کشورهایی مانند کویت، امارات و قطر حدود ۹۵ درصد خرید خود را از مارک گلاب ربیع داشتند و ما اینگونه توانستیم بازار گلاب منطقه را در دست بگیریم و به عنوان برند معتبر معرفی نمائیم و در حال حاضر چند سالی است که به ژاپن، چین، تایوان و… گلاب صادر می‌کنیم و در حقیقت برند ربیع را، وجهه جهانی داده ایم.

ما ایران را سراسر گلستان می‌کنیم!

با رشد چشمگیر سفارشات داخلی و صادراتی، مشکل ما کمبود گل بود، بنابراین بزرگترین کاری که ما انجام داده‌ایم،

کشت و پرورش  حدود ۳۰۰ هکتار گل علاوه بر شهرهای کاشان، در استانهای البرز و مرکزی بود. با سطح فراوانی که زیر کشت گل برده‌ایم؛ می‌خواهیم ایران را گلستان کنیم و درخت گل محمدی را در جای جای ایران بکاریم. البته ذکر این نکته ضروری است که محصولات شرکت ایران گلاب مرغوب فقط مختص به گلاب و عرقیات گیاهی و آبلیمو نیست بلکه اخیراً بعنوان مثال کشت و بسته بندی زعفران را نیز به محصولات شرکت اضافه کرده‌ایم.

خواندن 817 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.